رفتارهای “رو مخی” برخی رانندگان وطنی! • مهر و موم

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۶

رفتارهای “رو مخی” برخی رانندگان وطنی!

دسته بندی : صنعت و تکنولوژی تاریخ : یکشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۶

رانندگی یک هنر هست و زیادی از افراد آن را زیاد دوست دارند. متأسفانه این هنر در برخی موارد جنبه‌های مثبت خود را از دست می‌دهد و بعضاً رفتارهای زیاد بدی از رانندگان سر می‌خانومد که گاه فرد با خود عهد می‌بندد عطای رانندگی را به لقایش ببخانجام گرفت. متداوم در زمان سوارانجام گرفتن به تاکسی حس همدردی عمیقی با این عزیزان پیدا می‌کنم زیرا رانندگی در منطقههای شلوغ و با رفتارهای گاها دون شان برخی رانندگان چه کار دشواری به شمار می‌رود. از همین‌جا به پایانی عزیزانی که شغلشان پشت فرمان نشستن هست خسته نباشید جانانه نقل کرد و دستشان را به گرمی می‌فشاریم.


خب با همدیگر برخی از رفتارهای بد رانندگان وطنی را مرور می‌کنیم. قطعاً می‌دانیم و می‌دانید که پایانی رانندگان این‌گونه نبوده و اتفاقاً خیل عظیمی از رانندگان وسایل نقلیه موتوری افرادی قانونمند و باحوصله هستند.

یکی از بدترین رفتارها که این روزها زیاد دیده انجام گرفته و باعث ایجاد ترافیک و اخلال در عبور و مرور می‌شود پارک دوبل، سوبل و حتی چوبل (!) هست. موضوع تایمی بدتر می‌شود که می‌بینیم فرد خاطی با حالتی حق به جانب، رفتار تندی با سایر رانندگان که به این کار اعتراض کـــرده‌اند داشته و به خود اجازه‌ی قانون‌شکنی و ایجاد ترافیک را می‌دهد.


موضوع دیگر عدم هستفاده از دسته‌ای در پشت فرمان هست که به بالا و پایین می‌رود! بله درست حدس زدید! اهرم راهنما را می‌گوییم؛ اهرم راهنمای برخی خودروها با گذشت تعداد سال از عمر آن چنان تازه باقی مانده که انگار همین الان تولید انجام گرفته هست! جدای از افرادی که از این وسیله ابداًً هستفاده نمی‌کنند افرادی هستند که فکر می‌کنند راهنما زدن مجوز انجام هر کاری را می‌دهد! همه‌ی ما با رانندگانی مواجه بوده‌ایم که بلافاصله با راهنما زدن تغییر لاین های ناگهانی داشته‌اند و علاوه بر ایجاد خطر برای خود و دیگران، موجب اخلال در ترافیک روان می‌شوند.

برخی رانندگان نیز متأسفانه عابران پیاده را به چشم موجودات مزاحمی می‌بینند که باید رویشان کم شود! حتی برخی آرزو داشتند کاش رانندگی همانند گیم GTA بود تا از خجالت برخی عابران دربیایند! این را به یاد داشته باشیم که در افزایش موارد حق عبور با عابر پیاده بوده و جدای از آن باید مواظب باشیم تا خدای نکـــرده حادثه‌ای پیش نیاید. از طرفی برخی عابران پیاده‌ی بی‌ملاحظه نیز وجود دارند که خودروها را مزاحم تصور کـــرده و از هر جایی عبور می‌کنند.

موضوع آزاردهنده دیگر بوق زدن بی‌مورد و حتی با مورد (!) هست. برخی رانندگان با عرض پوزش مریض هستند. شخصاً زیاد مشاهده کـــرده‌ام راننده‌ای در نیمه‌های شب دست خود را روی بوق گذاشته و از جلوی هر کوچه‌ای که رد می‌شود بوق می‌خانومد. این موضوع واقعاً یکی از بدترین اخلاقی بوده که برخی دارند.

مورد دیگر به هستفاده از نوربالا مربوط می‌شود. متأسفانه زیادی از ما طرز هستفاده از نوربالا در شب را نمی‌دانیم. تایمی در شب خودرویی از روبرو می‌آید باید نوربالا را به نورپایین تغییر داد و پس از عبور خودروی روبرویی در صورت نیاز از نوربالا هستفاده نمود؛ اما در اکثر موارد خودروهایی را می‌بینیم که بدون توجه به خودروی روبرویی از نوربالا هستفاده می‌کنند. متأسفانه این دسته افراد نمی‌دانند یا نمی‌خواهند بدانند که نوربالا در شب سبب کاهش انجام گرفتید میدان دید انجام گرفته و شاید موجب ایجاد حادثه‌ای شود.

موضوعی که شاید کاهش به آن اشاره انجام گرفته و به نظر بنده صورت تعدادان خوشی ندارد، توقف در چهارراه‌ها و دید زدن خودروههست. زیاد دیده‌ایم که سرنشینان خودروهای گوناگون در سر چهارراه‌ها به خودروهای دیگر زل زده و به اصطلاح آن‌ها را برانداز می‌کنند. بنده حقیر که به انجام گرفتت از این رفتار بیزار هستم.


صدای زیاد زیاد سیستم صوتی از دیگر رفتارهای خانومنده‌ای هست که برخی اوقات دیده می‌شود. این کار مخصوصاً در نیمه‌های شب افزایش مشاهده می‌شود و خب جای تأسف دارد.

اما بد نیست به برخی از رفتارهای گاهاْ خطرناک برخی موتورسواران نیز اشاره کنیم. عدم هستفاده از کلاه ایمنی شایع‌ترین و شاید خطرناک‌ترین موضوعی باانجام گرفت که در میان موتورسواران دیده می‌شود. معامله‌ی مرگ و خانومدگی به چه قیمتی؟!

ویراژ دادن و حرکات خطرناک و زیگزاگی، حرکت در پیاده‌رو، عبور از دلیلغ‌قرمز، عدم توجه به علائم ایمنی و هانجام گرفتاردهنده، ایجاد تغییرات در موتور و آلودگی صوتی انجام گرفتید و… از جمله رفتارهای بد ترافیکی برخی موتورسواران به شمار می‌رود.


خب اگر بخواهیم تک‌تک رفتارهای “رو مخی” و خطرناک راننده‌های وطنی وسایل نقلیه را ذکر کنیم باید تعدادین و تعداد مقاله را به این امر اختصاص دهیم. امیدواریم با انتشار این‌گونه متن‌های انتقادی و ابداًحی نقشی هرتعداد کوچک در بهبود فرهنگ ترافیکی و کاهش خطرات رانندگی و تلفات و مجروحان داشته باشیم.

شما چه رفتارهای خطرناک و بعضاً کلافه کننده‌ی دیگری را می‌شناسید؟ نظرات ارزشمند خودتان را با ما در میان بگذارید.