لاکسژن S3 و U6، سفیران تایوانی در ایران • مهر و موم

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۶

لاکسژن S3 و U6، سفیران تایوانی در ایران

دسته بندی : صنعت و تکنولوژی تاریخ : یکشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۶

سام کاویانی: لاکسژن (LUXGEN)، برندی هست جوان، آن‌چنان جوان که در تصور هم نمی‌گنجد. این ساخانومده نوبنیاد تایوانی تنها هشت بهار را پشت سر نهاده و هنوز فاصله زیادی تا ایام بلوغ حرفه‌ای خود دارد. این خودروساز شرقی در ماه ژانویه سال ۲۰۰۹ میلادی بنیان نهاده انجام گرفت. دفتر مرکزی آن در منطقه SUNYI از بخش MIAOLI تایوان واقع انجام گرفته و مالکیت آن نیز به یولان موتور (YULON MOTOR) تعلق دارد. ساخته‌های لاکسژن به غیر از تایوان، در کشور چین و با مشارکت شرکت دانگ فنگ هم تولید می‌شوند.
نام لاکسژن (LUXGEN) از ترکیب دو واژه انگلیسی LUXURY (لوکس) و GENIUS (نبوغ) فرم و قوام گرفته هست.


لاکسژن از همان اوان کار پله‌های ترقی را به سرعت پشت سر نهاد. پس از هشت ماه، یعنی در نوزدهمین روز از ماه آگوست سال ۲۰۰۹ میلادی، نخستین محصول خود که یک خودروی تعدادمنظوره (MPV) بود را به بازار معرفی نمود. این خودرو را LUXGEN 7 MPV نام نهادند. دومین ساخته لاکسژن، یک خودروی بلندقامت بود که در چهارم ماه ژوئن سال ۲۰۱۰ میلادی رونمایی انجام گرفت. این خودرو LUXUGEN 7 SUV نام‌گذاری انجام گرفت. این ساخانومده تایوانی به این حد نیز اکتفا نکـــرد و در سال‌های بعد چهار محصول جدید ازجمله سدان‌های S3 و S5 و بلندقامتانی چون U5 و U6 را هم به بازار معرفی نمود.


در حال حاضر، بازار اصلی برند لاکسژن در کشور چین هست ولی محصولات این برند به کشورهای اروپای شرقی، روسیه، امارات، عمان، ویتنام و جمهوری دومینیکن نیز صادر می‌شوند.
اخیراً در کشور ما شرکتی به نام «آرمان موتور کویر» نمایندگی برند لاکسژن را بر عهده گرفته و متعاقب آن به معرفی دو محصول S3 (سدان) و U6 (کراس‌اوور) مبادرت ورزیده هست. به همین بهانه سعی نمودیم که به‌اجمال نگاهی به این دو محصول تازه‌وارد داشته باشیم.

لاکسژن U6

لاکسژن U6 یک کراس‌اوور منطقهی هست که در مرکز طراحی شرکت یولان به نام HAITEC پی‌ریزی و بر مبنای پلت‌فرم خودروی سدان لاکسژن S5 تکوین و توسعه یافته هست. لاکسژن U6 در اواخر سال ۲۰۱۳ میلادی به بازارهای جهانی معرفی انجام گرفت. این خودرو با دو پیشرانه ۱٫۸ لیتری توربو به توان ۱۵۰ اسب بخار و ۲ لیتری توربو به توان ۱۷۰ اسب بخار در دسترس خریداران قرار می‌گیرد که نسخه وارده به ایران از گونه قوی‌تر ۲ لیتری توربو و ۱۷۰ اسب بخاری آن هست. توان حاصل از پیشرانه توسط یک گیربکس ۶ سرعته اتوماتیک به چرخ‌های جلوی این خودرو منتقل می‌شود.


طول/عرض/ارتفاع لاکسژن U6 معادل ۴۶۲۵/۱۸۲۵/۱۶۲۰ میلی‌متر و فاصله بین دو محور جلو و عقب آن برابر با ۲۷۲۰ میلی‌متر هست. مصرف سوخت ترکیبی در نسخه ۲ لیتری توربو آن معادل ۹ لیتر در هر یک‌صد کیلومتر مسافت هست. وخانوم خالص این خودرو بسته به نوع پیشرانه و تیپ مربوطه از ۱۵۰۰ الی ۱۵۴۰ کیلوگرم متغیر هست. گنجایش باک بنزین لاکسژن U6 معادل ۵۵ لیتر هست.


نسخه ۲ لیتری توربو لاکسژن U6 در سه تیپ رفاهی اعم از FASHION،SMART و FLAGSHIP در بازار چین عرضه می‌شود و بهای این تیپ‌ها از ۱۵۹,۸۰۰ یوآن (۲۳,۷۰۰ دلار) شروع و به ۲۰۰,۸۰۰ یوآن (۲۹,۸۰۰ دلار) ختم می‌شود.


لاکسژن U6 از تجهیزات ایمنی همچون ۶ عدد کیسه هوا اعم از جلو، جانبی و پرده‌ای، سامانه‌های ترمز ضد قفل، کمکی ترمز، سیستم پایداری الکتریکی، سیستم ضد هرزگردی، سیستم ترمز برقی و… برخوردار هست.

از عمده‌ترین تجهیزات رفاهی این خودرو می‌توان به فناوری هوشمند تعدادرسانه‌ای سری +THINK ساخت شرکت HTC، فناوری هوشمند دوربین دید عقب با قابلیت نمایش ۳۶۰ درجه از پیرامون و زوایای کور اطراف خودرو، سیستم هدآپ دیسپلی HUD، فرمان پذیری صوتی، درب صندوق عقب برقی، سانروف برقی، صفحه نمایش لمسی به سایز ۹ اینچ و… اشاره نمود. به صورت حتم لیست تجهیزات رفاهی این خودرو خیلی زیاد از اینههست و شرح توصیف پایانی آنها تعداد سطری را اشغال می‌کند!

لاکسژن S3

سدان کامپکت S3 از جدیدترین محصولات شرکت لاکسژن به شمار می‌آید. این سدان جذاب نیز همچون دیگر برادر بلندقامت خود مدل U6 در مرکز طراحی HAITEC قالب‌ریزی انجام گرفته هست و نخستین بار در سال ۲۰۱۶ میلادی، نسخه الکتریکی آن با کد EV+ در نمایشگاه خودروی تایپه (پایتخت تایوان) به نمایش درآمد و فروش آن نیز در نیمه دوم همان سال آغاز انجام گرفت.


نسخه بنزینی لاکسژن S3 تنها با یک پیشرانه ۱٫۶ لیتری تنفس طبیعی در بازار عرضه می‌شود. این پیشرانه از توانی معادل ۱۱۶ اسب بخار و ماکزیمم گشتاور ۱۵۳ نیوتن متر برخوردار هست. نیروی حاصل از این پیشرانه توسط یک گیربکس ۵ سرعته دستی و یا اتوماتیک ۷ دنده‌ای CVT به چرخ‌های جلوی آن منتقل می‌شود. این گیربکس ساخت شرکت JATICO ژاپن هست.


در کشورمان، نسخه ۱٫۶ لیتری لاکسژن S3 که مجهز به گیربکس اتوماتیک CVT هست، عرضه خواهد انجام گرفت.


طول/عرض/ارتفاع این خودرو معادل ۴۵۵۱/۱۷۸۳/۱۵۴۵ میلی‌متر و فاصله بین دو محور آن برابر با ۲۶۲۰ میلی‌متر هست. وخانوم خالص این خودرو، بسته به تیپ مربوطه بین ۱۲۱۰ الی ۱۲۷۵ کیلوگرم متغیر هست. حجم باک بنزین آن معادل ۵۱ لیتر و گنجایش صندوق عقب آن معادل ۴۷۰ لیتر هست.


لاکسژن S3 از حیث تجهیزات ایمنی در بالاترین تیپ خود از ۶ عدد کیسه هوا اعم از جلو، جانبی و پرده‌ای بهره می‌برد. سیستم ترمز ضد قفل، سیستم کمکی ترمز، سیستم توزیع الکترونیکی نیروی ترمز، سیستم پایداری الکتریکی، سیستم ضد هرزگردی، سیستم توقف هوشمند، سیستم کمکی شروع حرکت از سراشیبی، نمایشگر فشار باد لهستیک‌ها و… از دیگر تجهیزات ایمنی موجود در این خودرو هستند.


از لحاظ تجهیزات رفاهی نیز، این خودرو همچون برادر بلندقامت خود U6 از فناوری هوشمند تعدادرسانه‌ای سری +THINK ساخت شرکت HTC تایوان، فناوری هوشمند دوربین دید عقب با قابلیت نمایش ۳۶۰ درجه از پیرامون و زوایای کور اطراف خودرو بهره می‌برد. از دیگر تجهیزات موجود در این خودرو نیز می‌توان به سامانه ECO MODE برای مدیریت مصرف سوخت، کروز کنترل، صفحه نمایش لمسی به سایز ۹ اینچ، صندلی‌ها و فرمان با پوشش چرمی، تهویه مطبوع پایان اتوماتیک، سامانه GPS و… اشاره داشت.

لاکسژن S3 با گیربکس CVT در سه تیپ ELITE،PREMIUM و FLAGSHIP در بازار چین عرضه می‌شود. بهای این سه تیپ از ۷۹,۸۰۰ یوآن (حدود ۱۱,۹۰۰ دلار) شروع و به ۹۶,۸۰۰ یوآن (۱۴,۴۰۰ دلار) ختم می‌گردد.

خودروهای لاکسژن U6 و S3 از طراحی جذاب و تجهیزات رفاهی پرباری برخوردارند ولی هنوز در کشورمان قیمت‌گذاری نانجام گرفتند تا بلکه قضاوت جامعی در مورد آنها صورت پذیرد. با توجه به ناشناخته بودن مطلق این برند نزد عموم خریداران وطنی، قیمت‌گذاری این خودروها نقش بسزایی در فردا و سرنوشت کاری آنها خواهد داشت. قیمت‌گذاری نامعقول، غیرمنطقی و یا فضایی، محصولات لاکسژن را به‌احتمال‌زیاد در همان آغاز کار از عرصه رقابت در کشورمان محو خواهد نمود و تنها خاطره کمرنگی از آن باقی خواهد نهاد. پس از متصدیان این شرکت انتظار می‌رود که برای تحکیم و هستمرار موفقیت خود در بازار، قیمت‌گذاری منصفانه را مدنظر قرار داده و رضایت مشتری را زیاد از کسب سودی هنگفت در نخستویت قرار دهند.

منبع:
CHINAAUTOWEB.COM
WIKIPEDIA.ORG
و…