انتشار جزییات تازه از شاهکار مهندسی مرسدس بنز Project One • مهر و موم

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۶


انتشار جزییات تازه از شاهکار مهندسی مرسدس بنز Project One


در منطقهیور ماه سال جاری و پس از ماه‌ها انتظار، شایعات زیاد زیاد و انتشار تصویر ها پیش نمایش، در نهایت پروژه پرحاشیه و هایپرکار منحصربه فرد مرسدس AMG و نخستین خودروی هستاندارد دارنده موتورهای فرمول ۱ تحت عنوان ” Project On” رونمایی انجام گرفت و سپس در نمایشگاه بین المللی فرانکفورت آلمان بر روی سکوی نمایش مرسدس AMG قرار گرفت، حال باتوجه به اینکه تعدادین ماه از رونمایی حتمی این اتومبیل می گذرد، شرکت خودروسازی مرسدس AMG جزییات جدید این پروژه منحصربه فرد را منتشر کـــرده هست که باتوجه به آنان، می‌توان به آیرودینامیک فوق العاده اتومبیل پی برد که تنها ۷۰۰ کیلوگرم آن مربوط به نیروی “داون فورس” برای چسبندگی افزایش اتومبیل می‌شود!.

رییس شرکت مرسدس AMG در گفتگوی اخیر خود با وبسایت رویدادی “اتوکار” اعلام کـــرد: با طراحی ویژه قسمت‌های آیرودینامیکی اتومبیل، تقریبا نیمی از وخانوم اتومبیل به تولید نیروی “داون فورس” یا همان نیروی چسبندگی اختصاص داده انجام گرفته هست. به این صورت که خودرو با وخانوم ۱۳۰۰ الی ۱۴۰۰ کیلوگرمی، می‌تواند در محدوده تعیین انجام گرفته نزدیک به ۶۵۰ الی ۷۰۰ کیلوگرم نیروی “داون فورس” تولید کند.
تقریبا معادل چنین نیرویی را کمپانی خودروسازی مکلارن بر روی هایپرکار P1 GTR بدست آورده هست، اما باز هم پروژه منحصربه فرد مرسدس AMG نمی‌تواند در زمینه تولید نیروی “داون فورس” حرفی برای گفتن داشته باانجام گرفت، زیرا پیش از این کمپانی خودروسازی مکلارن تایید کـــرده هست که خودروی هایپرکار جدید این شرکت که تحت عنوان “سنا Senna” معرفی انجام گرفته هست، دارای حداکثر نیروی چسبندگی ۸۰۰ کیلوگرمی خواهد بود، هرتعداد باز هم مکلارن سنا در برابر “هستون مارتین والکری” حرفی برای گفتن نخواهد داشت، زیرا این خودرو براساس ادعای هستون مارتین دارای حداکثر نیروی “داون فورس” ۱۸۰۰ کیلوگرمی هست!.

 src=

در ادامه بد نیست بدانید که با تایید شرکت خودروسازی مرسدس بنز و AMG، این خودروی هایپرکار منحصربه فرد در بخش فنی خود از یک موتور ۱٫۶ لیتری توربوشارژر شش سیلندر و همچنین ۴ موتور الکتریکی سود می‌برد که پیشرانه درون سوز آن از خودروهای فرمول ۱ برداشته انجام گرفته و حالا با ایجاد یکسری تغییرات بر روی آن، قابل هستفاده بر روی خودروهای هستاندارد جاده‌ای انجام گرفته هست و همچنین موتورهای الکتریکی آن در نوع خود شگفتی ساز بوده که قادر به فعالیت تا ۵۰ هزار دور بر دقیقه خواهند بود، این درحالیست که قدرتمندترین موتورهای الکتریکی موجود در بازار تنها می‌توانند ۲۰ هزار دور بردقیقه گردش و تولید نیرو محرکه داشته باشند. به طور کلی باتوجه به اعلام کمپانی خودروسازی مرسدس بنز و AMG، از دو موتور الکتریکی بر روی محور جلو اتومبیل هستفاده انجام گرفته هست، درحالی که موتور الکتریکی سوم بر روی توربوشارژر اتومبیل نصب انجام گرفته و همچنین موتور الکتریکی چهارم نیز به طور مستقیم بر روی پیشرانه درون سوز و میل لنگ آن نصب انجام گرفته هست تا عملکـــرد و نیرویی حیرت انگیز بدست آید.

هریک از موتورهای نصب انجام گرفته بر روی محور جلو باتوجه به اعلام شرکت ساخانومده، دارای حداکثر ۱۶۰ اسب بخار قدرت هست و موتور نصب انجام گرفته بر روی میل لنگ اتومبیل هم دارای همین مقدار نیرو خواهد بود، اما یکی از موتورهای الکتریکی که بر روی توربوشارژر اتومبیل نصب انجام گرفته هست، حداکثر ۱۲۰ اسب بخار قدرت دارد که در مجموع با در نظر گرفتن خروجی قدرت پیشرانه درون سوز اتومبیل، در نهایت ۱۰۰۰ اسب بخار قدرت برای هایپرکار منحصربه فرد مرسدس AMG بدست می‌آید.
علاوه بر این‌ها، نقل کرد می‌شود که خودروی Project On قادر به طی کـــردن مسافت حدودا ۲۵ کیلومتری تنها با هستفاده از سیستم محرک الکتریکی خود خواهد بود که نیروی خود را از باتری‌های لیتیوم یونی دریافت می‌کند. سیستم خنک کاری پیشرانه درون سوز اتومبیل هم تاحدودی مثل ماشین‌های فرمول ۱ خواهد بود و همچنین به سیستم احیای شارژ مجدد باتری‌ها مجهز انجام گرفته هست که در حالت رانندگی عادی قادر به تامین ۸۰ درصد از انرژی مصرف انجام گرفته باتری‌ها قادر بود.

در خصوص پیشرانه درون سوز، می‌توان گفت که نیروی خود را تنها به چرخ‌های عقب ارسال می‌کند و در این راه از یک جعبه دنده ۸ سرعته اتومات با قابلیت تعویض دنده دستی هستفاده می‌کند که به طور اختصاصی برای خودروی Project One توسعه پیدا کـــرده هست.
در پایان هم لازم به ذکر هست که خودروی Project One تنها به تعداد محدود ۲۷۵ دستگاه تولید خواهد انجام گرفت و هر یک از آنان به قیمت تنها ۲٫۷ میلیون دلار به علاقه مندان ارائه خواهد انجام گرفت، اما حالا حالاها نباید منتظر حضور این خودرو در خیابان‌ها بود.