گزارش چهاردهمین نمایشگاه خودروی اصفهان قسمت پایانی • مهر و موم

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۶

پس از برگزاری چهاردهمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت خودروی اصفهان، طی سه قسمت به نقل تکمیل سه سالن از این نمایشگاه پرداختیم. حال امروز در آخرین قسمت از سری مطالب گزارش نمایشگاه خودروی اصفهان، به سالن‌های چهارم و پنجم پرداخته و پروندهٔ گزارش‌های این نمایشگاه را می‌بندیم. سالن چهارم نمایشگاه که سالن کوچک‌تری نسبت به سه سالن اصلی هست به‌طور تکمیل در اختیار شرکت تایوانی لوکسژن قرار داشت و تقریباً پایانی محصولات این شرکت توسط نمایندگی آن در ایران بنام آرمان موتور به نمایش درآمده بودند. آرمان موتور که کاهش از یک سال از آغاز فعالیتش می‌گذرد، در همین مدت کم اکثر محصولات لوکسژن را در نمایشگاه‌های کشورمان به نمایش درآورده و قصد دارد این برند تایوانی را در بازار خودروی ایران مطرح کند.

در ابتدای سالن، جدیدترین محصول لوکسژن بنام U5 به نمایش درآمده بود که با رنگ سبز خود توجهات را تکمیلاً به خود جلب می‌کـــرد. U5 یک کراس‌اوور کامپکت هست که از سال ۲۰۱۷ به سبد محصولات لوکسژن اضافه انجام گرفته هست. این ماشین طراحی بیرونی تکمیلاً قابل‌توجه و منحصربه‌فردی دارد که واقعاً می‌توان آن‌را برای شرکت نوپایی چون لوکسژن قابل‌تحسین دانست. در قسمت جلویی این خودرو دلیلغ‌های کشیده‌ای به چشم می‌خورد که تا روی گلگیرها کشیده انجام گرفته و راهنماها به زیبایی در خط باریک آن‌ها کار انجام گرفته‌اند. نمای عقبی نیز فرم کوپه مانندی دارد که در ترکیب با دلیلغ‌های زیبای عقب، نمایی متفاوت به این کراس‌اوور شرقی بخشیده‌اند.

هستایل متفاوت و منحصربه‌فرد بیرونی U5 در کابین آن‌هم دیده می‌شود به‌نحوی‌که در میانهٔ داشبورد آن نمایشگر زیاد بزرگی به سبک خودروهای تسلا تعبیه انجام گرفته که اکثر تجهیزات خودرو از طریق آن کنترل می‌شوند و بنابراین تعداد دکمه‌های فیزیکی به حداقل رسیده هست. در زیر این نمایشگر نیز یک بلندگو قرار دارد که در نوع خود جالب به نظر می‌رسد. U5 به یک پیشرانهٔ ۱٫۶ لیتری چهار سیلندر تنفس طبیعی مجهز هست که ۱۲۰ اسب بخار قدرت و ۱۵۰ نیوتن متر گشتاور تولید می‌کند. این نیرو توسط یک گیربکس CVT به چرخ‌های جلو انتقال پیدا می‌کند. آرمان موتور برای این کراس‌اوور کامپکت تایوانی قیمت ۱۳۰ میلیون تومانی را اعلام کـــرده که آن‌را در برابر خودروهایی چون رنو کپچر و سانگ‌یانگ تیوولی قرار می‌دهد و بنابراین کار دشواری را پیش رو خواهد داشت.

در سمت رهست اما ام‌پی‌وی M7 قرار داشت که خودرویی نسبتاً قدیمی محسوب می‌شود دلیلکه از سال ۲۰۰۹ در سبد محصولات لوکسژن حضور دارد و با تجربهٔ فیس‌لیفتی در سال ۲۰۱۵ همچنان تولید می‌شود. در سمت چپ نیز کراس‌اوور دیگر لوکسژن بنام U6 بچشم می‌خورد که مدلی بزرگ‌تر و به صورت حتم قدیمی‌تر از U5 هست. این ماشین در سال ۲۰۱۳ رونمایی انجام گرفت و سال گذشته نیز فیس‌لیفتی را تجربه کـــرده هست. U6 که بر روی پلت‌فرم مشترکی با سدان S5 ساخته انجام گرفته، نخستین کراس‌اوور کامپکت لوکسژن محسوب می‌شود.

پشت این کراس‌اوور کامپکت، سدان ساب‌کامپکت S3 قرار گرفته بود. این ماشین ابتدا به‌صورت یک کانسپت الکتریکی در سال ۲۰۱۵ معرفی انجام گرفت و سپس یک سال بعد نسخهٔ تولیدی آن در دو مدل بنزینی و پایان الکتریکی به بازار آمد که هردو نسخه در نمایشگاه اصفهان حضور داشتند. S3 نخستین محصول ساب‌کامپکت شرکت لوکسژن محسوب می‌شود و از طراحی بیرونی زیبا و جذابی برخوردار هست. نسخهٔ بنزینی این خودرو مجهز به یک پیشرانهٔ ۱٫۶ لیتری چهار سیلندر تنفس طبیعی با ۱۱۶ اسب بخار قدرت و ۱۵۰ نیوتن متر گشتاور هست. S3 حدود ۱۲۰ میلیون تومان قیمت داشته و ارزان‌ترین محصول لوکسژن در ایران محسوب می‌شود.

در سوی دیگر بزرگ‌ترین کراس‌اوور لوکسژن بنام U7 به نمایش درآمده بود. این خودرو که نخستین شاسی‌بلند لوکسژن محسوب می‌شود، نمونه‌ای سه ردیفه بوده و ظرفیت حمل هفت نفر را دارد. U7 برای نخستین بار در سال ۲۰۱۰ معرفی انجام گرفت و به همین دلیل طراحی ساده‌تر و تا حدودی کهنه‌تری نسبت به محصولات جدیدتر لوکسژن دارد. به صورت حتم این خودرو سال گذشته مورد فیس‌لیفت قرار گرفته هست.

و نهایتاً آخرین خودروی لوکسژن در این نمایشگاه سدان کامپکت S5 بود که در ابتدا پارچه‌ای روی آن کشیده بود و تعدادی بعد طی مراسمی برای نخستین بار در نمایشگاه اصفهان رونمایی انجام گرفت. به صورت حتم S5 هم خودروی نسبتاً سالخورده‌ای هست دلیلکه پیشینهٔ آن به سال ۲۰۱۲ و سدان ۵ بازمی‌گردد. S5 اما در اصل نسخهٔ فیس‌لیفت انجام گرفتهٔ سدان ۵ هست که تغییراتی را در نمای جلو و عقب تجربه کـــرده و از سال ۲۰۱۵ به بازار آمده هست. این خودرو از یک موتور ۱٫۸ لیتری چهار سیلندر توربو هستفاده می‌کند که ۱۷۷ اسب بخار قدرت و ۲۵۶ نیوتن متر گشتاور دارد. این نیرو توسط یک گیربکس ۶ سرعتهٔ اتوماتیک به چرخ‌های جلو انتقال پیدا می‌کند.

S5 در بیرون از طراحی بروز و لوکسی برخوردار هست که ازجمله ویژگی‌های برجستهٔ آن می‌توان به جلوپنجرهٔ بزرگ کرومی جلو و دلیلغ‌های زیبایی اشاره کـــرد که به آن متصل انجام گرفته‌اند. نمای داخلی خودرو اما تا حدودی ساده به نظر می‌رسد اما کیفیت معقولی دارد. در کل لوکسژن S5 خودرویی خوش هستایل، باکیفیت و مجهز هست که می‌تواند به رقیب قابل‌توجهی برای سدان‌های کامپکت کره‌ای تبدیل گردد. قیمت این خودرو حدود ۱۵۰ میلیون تومان اعلام انجام گرفته که آن‌را در برابر خودروهایی چون هیوندای الانترا و نسل جدید رنو مگان قرار می‌دهد که به صورت حتم هردو از برند معتبر و خوش‌نامی برخوردارند. به‌طورکلی محصولات لوکسژن خودروهای زیبا و باکیفیتی هستند که برای چنین برند نسبتاً تازه‌کاری زیاد قابل‌توجه و به صورت حتم قابل‌تحسین بوده و نشان از پیشرفت فوق‌العادهٔ این شرکت تایوانی دارد اما با این قیمت‌ها، در کشورمان کار دشواری را پیش رو دارند.

همان‌طور که در ابتدای این سری مطالب گفتیم، محل برگزاری نمایشگاه‌های بین‌المللی اصفهان دارای چهار سالن بوده و بانجام گرفتت از محدودیت فضا خصوصاً برای نمایشگاهی چون نمایشگاه خودرو رنج می‌برد. به همین دلیل امسال برای چهاردهمین نمایشگاه صنعت خودرو سالن پنجمی به‌صورت متایمی صرفاً برای این نمایشگاه به چهار سالن دیگر اضافه انجام گرفته بود که این سالن در اختیار شرکت‌های نگین خودرو و مدیا موتور قرار داشت و محصولات رنو و میتسوزیادی را به نمایش درآورده بودند. در ابتدا غرفه نگین خودرو قرار داشت که در آن پیش از همه یک دستگاه رنو ۵ دودر بازسازی‌انجام گرفته زردرنگ به چشم می‌خورد. این ماشین را می‌توان پیش‌کسوت محصولات رنو در ایران دانست که طی تعدادین سال در کشورمان به تولید رسید و تا میانه دهه ۸۰ در قالب مدل‌های سپند و پی‌کی روی خط تولید پارس‌خودرو قرار داشت.

از این رنو ۵ کلاسیک که بگذریم، به رویدادهای حیاتی‌تری در غرفه نگین خودرو می‌رسیم که آن نمایش مدل‌های تالیسمان و کولئوس هست. خودروهایی که طبق زبان طراحی تکمیلاً جدید رنو شکل گرفته‌اند و هستایل زیاد زیبا و جذابی دارند؛ اما قیمت این دو ماشین طی ماه‌های اخیر افزایش چشمگیری داشته و هم‌اکنون قیمت تالیسمان به ۲۶۵ میلیون تومان و کولئوس به ۳۱۲ میلیون تومان رسیده هست.

نگین خودرو پس‌ازاینکه نسل جدید رنو مگان را برای نخستین بار در کشور در نمایشگاه خودروی پایتخت امسال رونمایی کـــرد، حالا آن‌را به اصفهان ‌هم آورده و در نمایشگاه خودروی این منطقه نیز اقدام به رونمایی آن نمود. مگانی که در غرفه نگین خودرو از آن پرده‌برداری انجام گرفت، نسخه سدان بود و فقط همین نسخه در کشورمان عرضه خواهد انجام گرفت. به نقل کرد نگین خودرو نسل جدید مگان با قیمتی در حدود ۱۸۰ میلیون تومان به بازار عرضه می‌شود؛ بنابراین درحالی‌که سدان بزرگ‌تر تالیسمان در ابتدای عرضه به بازار کشورمان ۱۸۰ میلیون تومان قیمت داشت، حالا با این مبلغ می‌توان مدل کوچک‌تر مگان را خریداری کـــرد و از عجایبی هست که فقط در بازار خودروی کشورمان می‌توان دید! در غرفه نگین خودرو یک دهستر با تجهیزات آفرود نیز دیده می‌انجام گرفت اما با وجود مدل‌های جذاب‌تر تالیسمان، کولئوس و مگان، دهستر تعدادان به چشم نمی‌آمد.

نهایتاً به آخرین غرفه چهاردهمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت خودروی اصفهان رسیدیم که متعلق به مدیا موتور با محصولات میتسوزیادی بود. در این مکان مدل‌های میراژ، ASX، اوتلندر و لنسر به نمایش درآمده بودند و بنابراین نکته جدیدی در غرفه مدیا موتور به چشم نمی‌خورد. بدین ترتیب قسمت آخر سری مطالب گزارش چهاردهمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت خودروی اصفهان را به پایان می‌رسانیم. نمایشگاهی که با حضور شرکت‌های افزایش و اضافه انجام گرفتن سالنی به سالن‌های قبلی، کیفیت برگزاری آن تا حدودی ارتقاء یافته و پیشرفت قابل‌لمسی را نسبت به سال‌های قبل تجربه کـــرده بود هرتعداد که هنوز هم صدها کیلومتر با نمایشگاه‌های جهانی فاصله دارد. بااین‌حال امیدواریم با آماده انجام گرفتن محل جدید نمایشگاه‌های بین‌المللی اصفهان شاهد بهبود هرچه افزایش کیفیت برگزاری نمایشگاه خودروی این منطقه باشیم.