فنر ثبت‌سفارش خودرو پرید • مهر و موم

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷

فنر ثبت‌سفارش خودرو پرید

دسته بندی : صنعت و تکنولوژی تاریخ : دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۷


دنیای اقتصاد : ثبت‌سفارش خودرو در دی‌ماه پارسال پس از وقفه‌ای ۶ ماهه با ابلاغ دستورالعمل هیات دولت بازگشایی انجام گرفت، این در شرایطی هست که به‌نقل کرد یکی از مقامات مسوول وزارت صنعت، طی سه‌ماه پایانی سال رکورد بی‌سابقه‌ای در ثبت‌سفارش این کالا رقم خورده هست.
وزارت صنعت، معدن و تجارت دولت یازدهم در تیرماه سال گذشته در اقدامی، ثبت‌سفارش واردات خودرو را به بهانه ایرادات آمارگیری فصلی و بارگذاری تعرفه‌های واردات خودرو تعلیق کـــرد، اما آنچه به واقع این وزارتخانه را به ایجاد محدودیت در واردات خودرو واداشته بود افزایش واردات و به‌واسطه آن خروج ارز از کشور بود. به هر ترتیب این تصمیم ناگهانی در دولت دوازدهم نیز تداوم یافت؛ به‌طوری‌که مسوولان صنعتی بازگشایی سایت ثبت‌سفارش را منوط به ابلاغ دستورالعمل هیات دولت کـــردند. نتیجه عملکـــرد دولت، آشفتگی بازار وارداتی‌ها از یکسو و افزایش قیمت‌های بی‌حساب و کتاب از سوی دیگر بود، حال آنکه ابلاغ دستورالعمل دولت برای ورود خودروها و همچنین رای هیات دیوان عدالت اداری برای بازگشت تعرفه‌ها بازار وارداتی‌ها را زیاد از پیش بلاتکلیف کـــرد. اما اقدام نابهنگام دولت در توقف ثبت‌سفارش سود سرشاری نصیب برخی از واردکنندگان کـــرد؛ به‌طوری‌که برخی با فروش برگه ثبت‌سفارش آن هم در شرایطی که سایت مذکور متوقف بود، به سودهای هنگفت و بی‌دردسری دست یافتند.

حال در آشفته بازار وارداتی‌ها به‌نظر می‌رسد این عده همچنان در آرزوی سودجویی از ابزار ثبت‌سفارش خودرو هستند. تصمیمات ناگهانی دولت به بهانه ساماندهی بازار واردات تا حدودی این بازار را بلاتکلیف نگه داشته هست و برخی با این تصور که ممکن هست تعرفه واردات تغییر کـــرده یا اینکه گری مارکت‌ها مجوز فعالیت مجدد پیدا کنند و در نهایت اینکه دولت با بهانه‌ای جدید بار دیگر اقدام به توقف ثبت‌سفارش کند، به‌نظر خودشان دوراندیشی کـــرده و در سه‌ماهه گذشته به اندازه کل سال ۹۵ اقدام به ثبت‌سفارش کـــرده‌اند.

روز گذشته علی علی‌آبادی مدیرکل مقررات صادرات و واردات سازمان توسعه تجارت به«ایسنا» نقل کرد بود که در سه ماه پایانی سال گذشته تقریبا به اندازه پایان سال ۹۵ خودرو ثبت‌سفارش انجام گرفته هست. در این زمینه یک دست‌اندرکار بازار وارداتی‌ها به رویدادنگار ما می‌گوید که افزایش بی‌رویه ثبت‌سفارش در سه ماه گذشته نتیجه عملکـــرد وزارت صنعت در اتخاذ تصمیمات ناگهانی هست که برای عده‌ای نیز ایجاد رانت کـــرده هست.