با این تعویض‌ها، عمر خودرو را طولانی کنید • مهر و موم

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷

با این تعویض‌ها، عمر خودرو را طولانی کنید

دسته بندی : صنعت و تکنولوژی تاریخ : دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۷

بهترین ماشین را هم که خریده باشید، باز هم بعد از مدتی ممکن هست دچار مشکل شود. دلیلش هم ساده هست، هر قطعه‌ای عمری دارد و عمر ماشین هم به تازه نفس بودن قطعاتش وابسته هست. برای اینکه بتوانید عمر ماشینی را که برای خریدش کلی هزینه کـــرده‌اید، افزایش دهید قطعاتی را که در ادامه درباره‌شان می‌خوانید، به موقع عوض کنید.

بهترین ماشین را هم که خریده باشید، باز هم بعد از مدتی ممکن هست دچار مشکل شود. دلیلش هم ساده هست، هر قطعه‌ای عمری دارد و عمر ماشین هم به تازه نفس بودن قطعاتش وابسته هست. برای اینکه بتوانید عمر ماشینی را که برای خریدش کلی هزینه کـــرده‌اید، افزایش دهید قطعاتی را که در ادامه درباره‌شان می‌خوانید، به موقع عوض کنید.

 

فیلتر هوا

تعویض فیلتر هوا نه هزینه زیادی می‌برد و نه تایم زیادی از شما می‌گیرد؛ در عوض با یک هزینه معقول می‌توانید عمر مفید اتومبیلتان را افزایش دهید. فیلتر هوا را اگر در جاده‌های خاکی و شنی رانندگی نمی‌کنید، بعد از هر هشت هزار تا ۱۲ هزار کیلومتر عوض کنید.

 

روغن و فیلتر روغن

به فکر خورد و خوراک ماشینتان باشید و نگذارید به خاطر یک هزینه کوچک، شما را توی خرج بیندازد. هر پنج تا هشت هزار کیلومتر روغن و فیلتر آن را عوض کنید. برای هشدارات افزایش درباره زمان معقول تعویض روغن موتور این مکان کلیک کنید.

 

لنت ترمز

برای اینکه سلامت ماشینتان را تضمین کنید، لنت ترمزها را هر ۱۸ تا ۳۵ هزار کیلومتر عوض کنید. اگر در کلانمنطقههای کشور خانومدگی می‌کنید، حتما با پروسه ترمزهای مداوم آشنایی تکمیل دارید و ممکن هست لازم شود لنت ترمز را زود به زود عوض کنید.

 

لهستیک خودرو 

 

بعد از خرید تایر و لهستیک خودرو تا حدود سه الی پنج سال از تعویض لهستیک بی‌نیاز خواهید بود. اگر مدت طولانی یا در راههای دشوار رانندگی می‌کنید؛ ممکن هست این زمان کاهش شود. بهتر هست میزان خوردگی تایر را بررسی کنید یا از یک تعمیرکار کمک بگیرید تا ببینید زمان تعویض رسیده هست یا نه.

 

تسمه‌های خودرو

تسمه‌های اتومبیل معمولا به دو دسته دینام و تایمینگ تقسیم می‌شود؛ به صورت حتم ممکن هست بعضی از ماشین‌ها تسمه تایمینگ نداشته باشند. اگر ماشینتان تسمه تایمینگ دارد حدود هر پنج سال یک بار به فکر عوض کـــردنش بیفتید و برای تعویض تسمه دینام، حدود شش سال صبر کنید.

 

زمان معقول تعویض شمع ماشین

کافی هست شمع ماشین دچار مشکل شود تا کل سیستم ماشین را به هم بریزد. معمولا برای تعویض شمع باید حدود دو سال دست نگه داشت. طی این دو سال ماشین حدود ۲۵ هزار کیلومتر مسافت خواهد پیمود. اگر از ماشینتان افزایش هستفاده می‌کنید بهتر هست زودتر به فکر تعویض شمع بیفتید.

 

دینام ماشین

دوام دینام از دو حالت خارج نیست، یا تا روزی که ماشینتان خانومده مانده، خانومده می‌ماند یا بعد پنج الی شش سال از دست می‌رود. تشخیص اینکه دینام خراب انجام گرفته یا نه نیاز به بررسی خیلی دقیق مکانیک ماهر دارد. یادتان باانجام گرفت قبل از تصمیم برای تعویض دینام حتما مطمئن شوید که مشکل مربوط به این قطعه هست یا نه.

 

پمپ آب

اگر جدیدا متوجه می‌شوید ماشینتان زیاد داغ می‌کند، حتما پمپ آن را بررسی کنید. پمپ آب معمولا بعد از هشت سال ممکن هست نشتی پیدا کند و تایم تعویضش برسد. هنگامی که این اتفاق بیفتد ماشین داغ خواهد کـــرد.

 

ضربه گیرها

 

ضربه گیرهای انواع کمک فنر ماشین هم نیاز به تعویض پیدا می‌کنند. ممکن هست تصمیم گرفته باشید کمک فنرتان را عوض کنید و از مدل جدیدی لذت ببرید یا ممکن هست ضربه گیر قدیمی‌تان به عمر حدود ۸۰ الی ۱۲۰ هزار کیلومتر نزدیک انجام گرفته باانجام گرفت. این عمر به معنی این هست که زمان تعویض فرا رسیده هست و کم‌کم باید دست به کار شوید.

 

تعویض کلاچ

عمر مفید کلاچ هم بستگی دارد به نوع رانندگی شما. اگر در کلانمنطقههای پرترافیک خانومدگی می‌کنید یا زیاد نیم‌کلاچ می‌گیرید، احتمالا زودتر از عمر طبیعی این قطعه که حدود ۱۶۰ هزار کیلومتر هست، مجبور به تعویض خواهید انجام گرفت.

 

سنسورهای موتور

یکی از اعصاب‌خردی‌های ماشین هم خراب انجام گرفتن سنسورهای موتورش هست، آدم نمی‌داند چه اتفاقی افتاده و الان در چه شرایطی قرار دارد. ۲۴۰ هزار کیلومتر، عمر مفید سنسورهای موتور هست.

 

عوض کـــردن فیوزها

فیوزها اضافه بار را کنترل می‌کنند و از این طریق عمر طولانی‌تر ماشین را تضمین خواهند کـــرد.  برای فیوز عمر مفیدی تعریف نانجام گرفته هست، بلکه با بروز مشکل نیاز به تعویض پیدا خواهد کـــرد. گاهی هم ممکن هست فیوزها تا آخر عمر ماشین پا‌به‌پایش فعالیت کنند.

 

دلیلغ عقب و جلو

عمر دلیلغ ماشین بستگی زیادی به نوع آن دارد؛ برای مثال عمر دلیلغ ال ای دی LED به مراتب افزایش از لامپ‌های رشته‌ای هست. اگر مرتب در شب رانندگی می‌کنید یا راهی که آن را می‌پیمایید هموار نیست، بهتر هست دلیلغ ال ای دی برای ماشینتان تهیه کنید؛ چون عمر دلیلغ‌های رشته‌ای در دست اندازها کم می‌شود. اگر راهتان معمولی هست و خیلی هم سراغ رانندگی در شب نمی‌روید، ممکن هست هر پنج الی هفت سال یک بار نیاز به تعویض لامپ ماشین پیدا کنید.

 

تعویض باتری 

زمان معقول برای تعویض باتری ماشین به دمای ناحیه‌ای که در آن رانندگی می‌کنید، بستگی دارد. ساکنان بخش‌های جنوبی کشور که هوای گرم را افزایش تجربه می‌کنند هر سه سال یک بار باتری را تعویض کنند و بقیه ممکن هست هر پنج سال یک بار به تعویض باتری ماشین نیاز پیدا کنند.