نگاهی دقیق‌تر به هایپرکار جدید مک‌لارن سنا • مهر و موم

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷

نگاهی دقیق‌تر به هایپرکار جدید مک‌لارن سنا

دسته بندی : صنعت و تکنولوژی تاریخ : پنج شنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۷

مدت زیادی از زمان معرفی هایپرکار جدید مک‌لارن که سنا نام دارد نمی‌گذرد. این هایپرکار خارق‌العاده‌ای هست که در وهلهٔ نخست به‌منظور ارائهٔ لذت خالص رانندگی در پیست‌ها طراحی انجام گرفته هست. به صورت حتم پایانی محصولات فعلی مک‌لارن لذت رانندگی بالایی دارند اما سنا چیز دیگری هست. در این ماشین همه‌چیز افزایش هست. قدرت افزایش، چسبندگی افزایش و سبُکی افزایش. پروژهٔ ساخت سنا حدود دو سال پیش با نام پروژهٔ ۱۵ آغاز انجام گرفت؛ اما دنبال از ساخت این هایپراسپرت جدید چه بوده هست؟ بالا بردن آمار و ارقام پیستی نسبت به آخرین محصول سری نخستتیمیت مک‌لارن یعنی مدل P1. برای انجام چنین کاری خصوصاً بدون وجود نیروی کمکی الکتریکی، سنا به سبُکی فوق‌العاده‌ای نیاز دارد.

بدین منظور در این هایپراسپرت بریتانیایی از فیبر کربن به‌طور گسترده‌ای هستفاده انجام گرفته هست. به‌عنوان‌مثال هریک از درهای سنا کاهش از تنها ۱۰ کیلوگرم وخانوم دارند یعنی تقریباً نصف وخانوم ۱۹ کیلوگرمی درهای مدل ۷۲۰S. همچنین صندلی‌ها نیز هرکدام تنها ۳٫۳ کیلوگرم وخانوم دارند که ممکن هست تعدادان به نظر نیایند؛ اما شاید افزایشین تأثیر را در این زمینه بال سبک و مستحکم عقب داشته باانجام گرفت که وخانوم آن کاهش از ۵ کیلوگرم هست اما می‌تواند تا ۵۰۰ برابر وخانوم خود را تحمل کند.

از سوی دیگر، عدد جادویی سنا، عدد ۸۰۰ هست زیرا پیشرانهٔ ۴ لیتری V8 بای‌توربوی آن ۸۰۰ اسب بخار قدرت و ۸۰۰ نیوتن متر گشتاور دارد و تجهیزات آئرودینامیکی آن نیز مجموعاً ۸۰۰ کیلوگرم داون‌فورس تولید می‌کند که این نیروی عظیم خودرو را به زمین می‌چسباند. همهٔ این‌ها که به وخانوم خشک ۱۲۰۰ کیلوگرمی سنا اضافه می‌شود، نسبت قدرت به وخانومی بهتر از P1 را ایجاد می‌کند؛ اما در این خودرو به‌ آسودهی راننده کاهش توجه انجام گرفته هست زیرا تمرکز اصلی تنها روی توانایی‌های راننده جهت زدن سریع‌ترین دورها بوده هست؛ بنابراین از این خودرو نباید انتظاری جز ارائهٔ سرعتی وحشیانه داشت.

یکی از ویژگی‌های منحصربه‌فرد سنا بخش میانی شیشه‌ای و شفاف درهای آن هست. این ویژگی نه‌تنها دیدی عالی از محدودیت‌های راه مسابقه را برای راننده فراهم می‌کند بلکه حس سرعت و اینکه خودرو چقدر سریع در حال حرکت هست را هم به راننده منتقل می‌کند؛ اما آن‌قدر به ویژگی‌های جذاب این هایپراسپرت بریتانیایی پرداختیم که از برخی اعداد و ارقام آن غافل انجام گرفتیم. سنا ظرف تنها ۲٫۸ ثانیه از صفر به سرعت صد کیلومتر در ساعت رسیده و می‌تواند به حداکثر سرعت ۳۴۰ کیلومتر در ساعت دست پیدا کند که این اعداد بانجام گرفتت تحت تأثیر ویژگی‌های آئرودینامیکی تهاجمی خودرو به دست آمده‌اند.

اما شاید چشمگیرترین ویژگی سنا قدرت فوق‌العادهٔ ترمزهای آن باانجام گرفت. ترمزهایی که از نوع کربن سرامیکی بوده و ساخت آن‌ها ماه‌ها طول می‌کانجام گرفت اما تایمی ساخت آن‌ها پایان یابد، سنا را از سرعت ۲۰۰ کیلومتر در ساعت در تنها ۱۰۰ متر به توقف تکمیل می‌رساند. این آمار حتی برای یک خودروی مسابقه‌ای هم تکمیلاً تهاجمی هستند اما برای خودروی جاده‌ای قانونی در یک‌کلام می‌توان گفت خارق‌العاده هست؛ اما رویداد بد برای علاقه‌مندان سنا اینکه مک‌لارن تنها ۵۰۰ دستگاه از آن‌را تولید خواهد کـــرد که همگی قبلاً با قیمت ۹۵۸,۹۶۶ دلار فروخته انجام گرفته‌اند. به صورت حتم ممکن هست نمونهٔ دست‌دومی از آن در بازار پیدا شود که به صورت حتم مطمئناً زیاد از یک میلیون دلار قیمت خواهد داشت.

مشخصات فنی

McLaren Senna 2018

پیشرانه ۴ لیتری V8 بای‌توربو
قدرت ۸۰۰ اسب بخار
گشتاور ۸۰۰ نیوتن متر
گیربکس هفت سرعته دوکلاچه
محور محرک عقب
شتاب صفرتاصد ۲٫۸ ثانیه
حداکثر سرعت ۳۴۰ کیلومتر/ساعت
وخانوم ۱۲۰۰ کیلوگرم
قیمت ۹۵۸,۹۶۶ دلار

[دانلود ویدئو]

منبع: Motor1