هر آن‌چه باید در مورد ماکت خودرو دانست • مهر و موم

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷

هر آن‌چه باید در مورد ماکت خودرو دانست

دسته بندی : صنعت و تکنولوژی تاریخ : دوشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۶


شاید داشتن یک خودرو خاص و گران‌قیمت برای زیادی از آقام آرزویی دست نیافتنی باانجام گرفت، اما به لطف شرکت‌های تولیدکننده مدل، علاقه‌مندان به این دسته از خودروها می‌توانند با خرید ماکت خودروی محبوب خود، بخشی از آرزوی محال خود را محقق ساخانومد. اتومبیل‌هایی وجود دارند که ار نظر تعداد تولید زیاد کمیاب هستند و معمولا علاقه‌مندان امکان مشاهده این اتومبیل‌ها را از نزدیک پیدا نمی‌کنند، از این رو کارخانه‌های تولید مدل اتومبیل سعی می‌کنند در کنار تولید ماکت‌ اتومبیل‌های رایج، تولید ماکت اتومبیل‌های کمیاب و کلاسیک را در دستور کار خود قرار دهند.

ماکت خودرو

ماکت خودرو

شباهت این ماکت‌ها به نمونه واقعی آن‌قدر زیاد هست که علاقه‌مندان اقدام به خریداری و جمع‌آوری این مدل‌ها می‌کنند. شرکت‌های تولید ماکت تنها با اجازه حتمی از شرکت‌های تولید کننده اتومبیل می‌توانید ماکت‌های ساخت آن کارخانه‌ها را تولید کنند. به عنوان مثال ممکن هست شرکت مایستو تنها اجازه ۱۰ مدل از محصولات مرسدس بنز را داشته باانجام گرفت، به صورت حتم شرکت‌های تولید کننده ماکت با پرداخت هزینه‌های زیاد موفق به دریافت مجوز ساخت می‌شوند. جمع‌آوری ماکت ماشین در گذشته نه تعدادان دور تبدیل به نوعی سرمایه‌گذاری انجام گرفت، به‌طوری که علاقه‌مندان این ماکت‌ها پس از خریداری آن‌ها به‌طور زیاد دقیق از آنها نگه‌داری می‌کـــردند تا پس از مدتی ارزش آن‌ها افزایش یابد حتی بعضی از علاقه‌مندان ماکت‌های خود را از جعیه خارج نمی‌کـــردند تا ماکت به‌طور تکمیل حفظ شود. به عنوان مثال ماکت ماشینی که در سال ۱۹۹۵ به مبلغ ۲۰ دلار خریداری انجام گرفته اکنون ارزشی معادل با ۸۰ تا ۱۰۰ دلار دارد. تنها نکته منفی این سرگرمی در گذشته قیمت زیاد بالا و تنوع کم این محصولات بوده، اما امروز ماکت‌ها با تنوع و کیفیت زیاد بالاتر و قیمت پایین‌تری نسبت به گذشته قابل خریداری هستند.

روش‌های حمل ماکت
برای جلوگیری از آسیب دیدن و کثیف انجام گرفتن مدل بهتر هست ویترین خود را ایزوله ساخته و مدل‌ها را با دستکش حمل کنید. طریقه حمل‌کـــردن ماکت موضوعی زیاد ساده بوده که در عین سادگی اهمیت زیاد زیادی دارد؛ دلیل‌که این مدل‌ها با ظرافت و حساسیت زیاد بالایی تولید می‌شوند و هر‌گونه فشار ناشیانه و غیر‌عادی ‌روی قطعات مختلف آن‌ها می‌‌تواند منجر به آسیب پذیرفتن مدل شود.

ماکت خودرو

ماکت خودرو

پیش از هر چیز بهتر هست که ‌هنگام حمل ماکت‌ها از دستکش پلهستیکی یک‌بار مصرف هستفاده کنید تا از لکه‌انجام گرفتن سطح بدنه و شیشه مدل جلوگیری شود. برای برداشتن مدل از داخل جعبه‌های یونولیتی بهتر هست با هستفاده از نوک انگشتان، لبه‌ گلگیرها را بگیرید و مدل را بردارید. همچنین می‌توانید مدل را‌ روی کف دست قرار داده یا کف ماکت را روی ۴ انگشت قرار داده و سقف را با انگشت شست بگیرید و با حالتی شبیه به یک گیره مدل را حمل کنید. سعی کنید سطح پوست شما با شیشه‌ها برخورد نداشته باانجام گرفت، دلیل که پاک‌کـــردن لکه‌های چربی از روی شیشه ماکت منجر به پدیدار انجام گرفتن خط و خش‌ روی آن می‌شود.

تمیز کـــردن ماکت‌ها
ماکت را با احتیاط روی یک میز که به آن تسلط کافی دارید، قرار دهید و برای بهتر دیدن لکه‌ها و کثیفی‌ها بهتر هست از یک دلیلغ مطالعه نیز هستفاده کنید. برای این امر به اقلامی همچون قلم‌موی نرم با قطر کاهش از یک سانتی‌متر، دستمال ابریشمی (یا هر جنس نرمی) کوچک (ترجیحاً دستمال‌های تمیزکاری ال‌سی‌دی گوشی‌های هوشمند)، اسپری شیشه عینک مرغوب، تعداد تکه پنبه و کمی آب نیاز دارید.

تمیز کـــردن ماکت خودرو

تمیز کـــردن ماکت خودرو

ابتدا سطح را با دستمال ابریشمی و قلم‌مو از هر گونه گرد و غبار پاک کـــرده و سپس شوینده را با دقت‌ روی سطوح ماکت اسپری کنید، توجه داشته باشید که تا حد امکان این ماده شیمیایی به قطعات رنگ کروم مدل نرسد. سپس مواد اسپری عینک را با همان دستمال ابریشمی به صورت دورانی از روی مدل پاک کنید. حال یک تکه پنبه را نم‌دار کـــرده و سطح مدل را تا جایی که آب از روی بدنه آن چکه نکند، خیس کنید. تکه پنبه‌ای دیگر برداشته و با هستفاده از آن شروع به خشک کـــردن سطح مدل به صورت دورانی کنید. توجه داشته باشید که در این مرحله خشک کـــردن می‌بایست شبیه به پولیش کـــردن عمل کنید و تا جایی که سطح ماکت براق و صیقلی انجام گرفت به این کار ادامه دهید. فقط در این بین توجه داشته باشید که پنبه و دستمال به لوگوها، آینه‌های جانبی و برف‌پاک‌کن‌های مدل آسیب وارد نکند.