سپتامبر 2017 - مهر و موم فلزی با تکنولوژی بالا

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷


نقدستان: جدیدترین به روزرسانی سیستم‌عامل ویژه دستگاه‌های الکترونیکی همراه شرکت اپل یعنی iOS 11 قابلیت‌های جدیدی را پیش روی مخاطبان قرار داده هست.
برای هستفاده هرچه بهتر از قابلیت‌های iOS 11 ابتدا باید تغییرات این سیستم‌عامل را در مقایسه با آنچه پیش از این شاهد بودیم بشناسیم. با وجود این، برخی ویژگی‌ها هستند که تکمیلاً جدید بوده و برخی دیگر تا حدودی از چشمان مخاطبان مخفی هستند. با این تفاسیر، بدنیست در ادامه این مقاله و به به گرازش از نقدستان، نگاهی به ترفندهایی اشته باشیم که می‌توانند بهره‌وری هرچه بهتر از iOS 11 را برای مخاطبان به همراه داشته باشند.

مرکز کنترل
مرکز کنترل iOS 11 با آنچه پیش از این شاهد بودیم متفاوت هست. برای دسترسی به این بخش می‌توانید از کشیدن انگشت به سمت بالا، روی صفحه نمایش هستفاده کنید. طراحی جدید، پشتیبانی از قابلیت لمس سه‌بعدی را فراهم کـــرده و امکان شخصی‌سازی هرچه افزایش قسمت تنظیمات را نیز مطابق با میل خود خواهید داشت.

پاک‌کـــردن هانجام گرفتارها
به‌منظور پاک کـــردن هانجام گرفتارهای دریافتی تنها کافی هست گزینه X را لمس کنید تا گزینه Clear All Notifications در مقابل شما قرار گیرد.

کشیدن و رها کـــردن (Drag and Drop)
در iOS 11 می‌توانید آیتم‌های مختلف را با کشیدن و رها کـــردن، جابه‌جا کنید. به این ترتیب حتی انتقال هشدارات بین دو اپلیکیشن نیز با هستفاده از این راهکار، ممکن خواهد انجام گرفت. این قابلیت، بهترین عملکـــرد را روی آیپدهای اپل به نمایش می‌گذارد اما روی آیفون نیز تا حدود زیادی قابل هستفاده هست.

حاشیه‌نویسی روی اسکرین‌شات‌ها
برای اعمال تغییرات یا حاشیه‌نویسی، نیاز به بازکـــردن اسکرین‌شات‌ها در هیچ اپلیکیشن اضافی نخواهد بود. به این منظور می‌توانید در iOS 11 با بازکـــردن اسکرین‌شات، از گزینه حاشیه‌نویسی هستفاده کـــرده و آن‌را با دیگران به اشتراک بگذارید. به این منظور کافی هست نمایه بندانگشتی (Thumbnail) اسکرین شات را در قسمت پایین، سمت رهست صفحه‌نمایش لمس کـــرده و حاشیه‌نویسی را آغاز کنید. با اپایان فرایند به اشتراک گذاری اسکرین شات می‌توانید آن‌را خیلی سریع از طریق همان رابط کاربری قبلی، حذف کنید.

حالت مزاحم نشوید! هنگام رانندگی
در صورتی که با سرعت بالایی رانندگی می‌کنید، آیفون شما حالا پیشنهاد می‌کنید تا حالت Do Not Disturb While Driving را فعال کنید. در غیر این‌صورت بازهم می‌توانید با مراجعه به مرکز کنترل، این قابلیت را فعال کـــرده تا در صورت دریافت پیام‌ها یا تماس از دیگران، تمرکز خود را روی سطح جاده گذاشته و حتی پاسخ خودکاری را برای آن‌ها ارسال کنید.

راهنمای کوچه‌ها برای اپل مپس
در صورتی که از اپل مپس در iOS 11 هستفاده کنید حالا این امکان فراهم انجام گرفته تا از قابلیت راهنمای کوچه‌ها نیز هستفاده کنید. این قابلیت، ویژگی جذاب و جدید هست.

نقشه‌های داخلی
با هستفاده از iOS 11 دیگر در مکان‌های عمومی، کتابخانه‌ها و فرودگاه‌ها گم نخواهید انجام گرفت زیرا این نسخه از سیستم‌عامل همراه اپل به نقشه‌های داخلی مجهز انجام گرفته هست. به صورت حتم درنظر داشته باشید که قابلیت یادانجام گرفته هنوز برای هستفاده در کشور ما به مرحله بهره‌برداری نرسیده هست.

ضبط محتویات صفحه‌نمایش
امکان ضبط محتویات صفحه‌نمایش و آنچه روی آن در جریان هست نیز قابلیتی هست که از طریق مراجعه به مرکز کنترل، پیش روی شما خواهد بود.

خواندن کدهای QR
اگرچه خیلی دیر، اما اپل بالاخره دست به کار انجام گرفته و امکان خواندن کدهای QR را برای آیفون‌های خود به ارمغان آورده هست. به این ترتیب، برای اسکن کدهای یادانجام گرفته، دیگر نیازی به اپلیکیشن‌های طرف ثالث نخواهید داشت.

اسکن مستندات
برای اسکن مستندات نیز دیگر نیازی به هستفاده از اپلیکیشن‌های طرف ثالث نخواهید داشت زیرا این قابلیت نیز در اپلیکیشن Notes ادغام انجام گرفته هست.

مدیریت فضای ذخیره‌سازی
مدیریت فضای ذخیره‌سازی نیز در به روزرسانی iOS 11 تا حد زیادی ارتقا یافته هست. به این ترتیب، نسخه جدید سیستم‌عامل همراه اپل نه‌تنها شما را از پرانجام گرفتن فضای ذخیره‌سازی داخلی بارویداد می‌کند اما راهکارهایی را هم برای برطرف کـــردن مشکل ارائه می‌دهد. در بخش تنظیمات نیز حالا گزینه Storage با جزئیات افزایشی از آنچه فضای ذخیره‌سازی دستگاه شما را اشغال کـــرده هست و راهکارهایی که برای خالی کـــردن این فضا در اختیار دارید همراه انجام گرفته هست.

اپلیکیشن Files
در صورتی که به روزرسانی جدید را دریافت و نصب کـــرده باشید حتما از اضافه انجام گرفتن اپلیکیشن Files به طیف پلن‌های پیشین سیستم عامل iOS آگاه انجام گرفته‌اید. نرم‌افزار مدیریت فایل شرکت اپل، گزینه‌ای ویژه و به صورت حتم کاربردی برای هستفاده هرچه بهتر از گوشی و تعامل با داده‌ها خواهد بود.

ارسال فرامین صوتی به سیری
مطمئنا متداوم این امکان وجود ندارد تا از طریق فرامین صوتی، از قابلیت‌های سیری هستفاده کنید. از همین رو اپل تصمیم گرفته راهکار جدیدی را ارائه دهد که در قالب آن می‌توانید فرامین متنی را به این دستیار دیجیتالی هوشمند ارسال کنید. به این منظور کافی هست به قسمت تنظیمات مراجعه کـــرده، منوی سیری را بازکـــرده و گزینه Type to Siri را فعال کنید.

ترجمه‌های فوری سیری
سفرهای خارج از کشور شما حالا با هستفاده از iOS 11 به مراتب ساده‌تر خواهد انجام گرفت. این امر را باید مدیون هوشمندی هرچه افزایش سیری و امکان ترجمه سریع و بدون وقفه آن در آیفون‌های اپل بدانید. به صورت حتم برای هستفاده از این قابلیت، به ارتباط اینترنتی نیاز خواهید داشت.

تم تاریک
برای فعال‌سازی تم تاریک یا همان دارک مد در iOS 11که حال و هوای تازه‌ای به رابط کاربری گوشی شما می‌دهد کافی هست به قسمت تنظیمات مراجعه کـــرده و با انتخاب گزینه Accessibility، گزینه Smart Invert را انتخاب کنید. به صورت حتم این حالت، به‌طور پایان و کمال تم تاریک را در مقابل شما قرار نمی‌دهد ولی حداقل رنگ‌های موجود در رابط کاربری را برای شما معکوس خواهد کـــرد.

تنظیم خودکار نور صفحه‌نمایش
قابلیت تنظیم خودکار نور صفحه‌نمایش یا همان Auto Brightness حالا به قسمت Accessibility در منوی Display Accommodations انتقال یافته هست. این مورد را گفتیم تا بتوانید آسوده‌تر به گزینه جذاب و کاربردی تنظیم خودکار نور صفحه‌نمایش دسترسی داشته باشید.

صفحه‌کلید مخصوص کار با یک دست
نسخه پلاس آیفون‌های اپل از ابعاد بزرگی برخوردارند و مطمئنا کار با یک دست با این آیفون‌ها، به ویژه هنگام تایپ کـــردن پیام‌ها، دشوار و دشوار خواهد بود. در صورتی که دستان شما کمی کوچک‌تر از سایر مخاطبان باانجام گرفت، این مشکل دوتعدادان خواهد انجام گرفت و حتی ممکن هست در آیفون‌های معمولی و کوچک‌تر اپل نیز به چشم بیاید. برای رفع این مشکل، حداقل هنگام هستفاده از صفحه‌کلید باید از گزینه‌ای که در کلید سلکتور یا اموجی مخفی انجام گرفته هست هستفاده کنید. با لمس و نگه داشتن این کلید می‌توانید صفحه‌کلید را مطابق با میل خود، به طور پایان و کمال شخصی‌سازی کنید.

تنظیمات جدید SOS
اگرچه این گزینه در کشور ما کاربردی نیست اما در صورتی که در ایالات متحده آمریکا در موقعیتی اورژانسی بودید و نیاز فوری به کمک داشتید می‌توانید با پنج بار فشردن کلید کناری آیفون یا همان کلید خاموش و روشن، تماس سریع با ۹۹ را ممکن سازید.

به اشتراک گذاری گذرواژه وای فای
هستفاده از گذرواژه‌هایی امن و قدرتمند برای شبکه وای‌فای، امری تکمیلاً پسندیده هست اما ترکیب‌های تعداد ده کاراکتری برای گذرواژه‌ها می‌توانند به اشتراک‌گذاری این رمز عبور را با دوستان یا حیاتیانان شما دشوار ساخانومد. از این رو می‌توانید از گزینه به اشتراک گذاری سریع گذرواژه در iOS 11 هستفاده کنید. به این ترتیب، تایمی دوست یا فامیل شما سعی می‌کند به شبکه وای فای شما متصل شود کافی هست گوشی او را در نزدیکی گوشی یا کامپیوتر خودتان که به شبکه متصل هست نگه داشته و با مشاهده هانجام گرفتاری مبنی بر امکان به اشتراک‌گذاری سریع گذرواژه دسترسی به وای‌فای، این گزینه را تایید کنید.کیمی رایکونن با شکست هم‌تیمی خود سبهستین فتل، سریع‌ترین زمان تمرین سوم گرندپری فرمول یک مالزی را ثبت کـــرد. در روزی که مرسدس‌ها فاصله خود را با فراری کم کـــردند، و بین رانندگان ردبول قرار گرفتند. اما هنوز نیم ثانیه با فراری فاصله دارند.

رایکونن با ثبت زمان ۱ دقیقه و ۳۱ ثانیه و ۸۸۰ هزارم ثانیه با لهستیک‌های سوپرسافت، با اختلاف ۱۶۲ هزارم ثانیه نسبت به هم‌تیمی خود، در مکان نخست قرار گرفت و دنیل ریکاردو در رده سوم ایستاد. در دقایق آخر اتوموبیل فتل با مشکل مواجه انجام گرفت و به پیت برگشت.

لوئیس همیلتون پنجمین زمان سریع را ثبت کـــرد و با اختلاف ۶۵۹ هزارم ثانیه در مکان پنجم ایستاد و هم‌تیمی او والتری بوتاس یک رده‌بالاتر از او قرار گرفت. در دور آخر همیلتون در پیچ ۱۵ اشتباه کـــرد و نتوانست زمان خود را بهبود بخانجام گرفت. مرسدس آپدیت‌های ایرودینامیکی را در این تمرین هستفاده کـــرده بود. به صورت حتم این تیم تصمیم گرفت برای بازدهی بهتر، آپدیت‌ها را روی تنها یک اتوموبیل تست کند. این آپدیت‌های ایرودینامیکی برای اتوموبیل بوتاس اعمال انجام گرفت و همیلتون از آن‌ها هستفاده نمی‌کـــرد. در ابتدا، همیلتون با لهستیک هستفاده‌انجام گرفته سوپرسافت زمان سریعی ثبت کـــرد. او بازمان ۱:۳۲٫۵۳۹ در رده نخست ایستاد و رایکونن و فتل دوم و سوم بودند. تایمی اکثر رانندگان، لهستیک‌های خود را نو کـــردند، ریکاردو زمان ۱:۳۲٫۰۹۱ را ثبت کـــرد و در جای نخست ایستاد.سپس فتل و بعد از او رایکونن بهترین زمان‌ها را ثبت کـــردند.

مکس ورستپن ششمین راننده سریع بود و ۴ صدم ثانیه با همیلتون فاصله داشت. او در دور آخر و در پیچ آخر برخوردی با پالمر داشت.

پالمر که تمرین نیکوی نداشت و یک‌بار به گشت‌وگذار خارج از پیست رفته بود، در پیچ ۱۵ از داخل پیچ وارد انجام گرفت و به دلیل سرعت زیاد نتوانست اتوموبیل را کنترل کـــرده و به لهستیک عقب ورستپن ضربه زد. در اثر این برخورد ورستپن دور خود چرخید و نتوانست زمان نیکوی را که تا آنجا ثبت کـــرده بود، تکمیل کند. به صورت حتم بال جلوی پالمر نیز شکست و لهستیک ورستپن نیز پنچر انجام گرفت. جالب هست که او ورستپن را مقصر این برخورد می‌دانست.

سرجیو پرز و فیلیپه ماسا هفتم و هشتم انجام گرفتند. هستبان اکن و هستافل وندورن نیز در رده‌های نهم و دهم قرار گرفتند. فرناندو آلونسو که در تمرینات جمعه عملکـــرد نیکوی داشت نتوانست در تمرین سوم این عملکـــرد را ادامه دهد و در رده یازدهم ایستاد. او که از تصادف مسابقه قبل به‌انجام گرفتت عصبانی هست، تلاش می‌کند در این مسابقه عملکـــردی نیکو داشته باانجام گرفت و با توجه به کهستی‌های اتوموبیلش، خودی نشان دهد.

 

جدول تمرین سوم جایزه‌بزرگ مالزی

رده راننده تیم زمان فاصله تعداد دور
۱ Kimi Räikkönen FERRARI ۱:۳۱٫۸۸۰ ۱۹
۲ Sebastian Vettel FERRARI ۱:۳۲٫۰۴۲ +۰٫۱۶۲s ۱۴
۳ Daniel Ricciardo RED BULL RACING ۱:۳۲٫۰۹۱ +۰٫۲۱۱s ۱۶
۴ Valtteri Bottas MERCEDES ۱:۳۲٫۳۲۹ +۰٫۴۴۹s ۲۴
۵ Lewis Hamilton MERCEDES ۱:۳۲٫۵۳۹ +۰٫۶۵۹s ۲۰
۶ Max Verstappen RED BULL RACING ۱:۳۲٫۵۷۹ +۰٫۶۹۹s ۱۷
۷ Sergio Perez FORCE INDIA MERCEDES ۱:۳۳٫۲۰۹ +۱٫۳۲۹s ۲۰
۸ Felipe Massa WILLIAMS MERCEDES ۱:۳۳٫۲۴۰ +۱٫۳۶۰s ۲۰
۹ Esteban Ocon FORCE INDIA MERCEDES ۱:۳۳٫۲۹۰ +۱٫۴۱۰s ۲۱
۱۰ Stoffel Vandoorne MCLAREN HONDA ۱:۳۳٫۳۲۱ +۱٫۴۴۱s ۱۶
۱۱ Fernando Alonso MCLAREN HONDA ۱:۳۳٫۵۳۰ +۱٫۶۵۰s ۱۷
۱۲ Lance Stroll WILLIAMS MERCEDES ۱:۳۳٫۵۳۸ +۱٫۶۵۸s ۲۱
۱۳ Kevin Magnussen HAAS FERRARI ۱:۳۳٫۷۸۷ +۱٫۹۰۷s ۱۰
۱۴ Nico Hulkenberg RENAULT ۱:۳۳٫۸۷۱ +۱٫۹۹۱s ۱۴
۱۵ Carlos Sainz TORO ROSSO ۱:۳۳٫۹۲۴ +۲٫۰۴۴s ۲۲
۱۶ Pierre Gasly TORO ROSSO ۱:۳۴٫۲۰۶ +۲٫۳۲۶s ۲۴
۱۷ Jolyon Palmer RENAULT ۱:۳۴٫۴۷۵ +۲٫۵۹۵s ۱۲
۱۸ Romain Grosjean HAAS FERRARI ۱:۳۴٫۹۱۴ +۳٫۰۳۴s ۱۹
۱۹ Marcus Ericsson SAUBER FERRARI ۱:۳۴٫۹۳۶ +۳٫۰۵۶s ۱۹
۲۰ Pascal Wehrlein SAUBER FERRARI ۱:۳۵٫۰۴۵ +۳٫۱۶۵s ۱۹

تصویر های از تمرین امروز:لوئیس همیلتون با فاصله کمی نسبت به رایکونن پول پوزیشن گرندپری فرمول یک مالزی را به‌دست آورد. سبهستین فتل که از مشکل در موتو اتوموبیلش رنج می‌برد، فردا از رده آخر مسابقه را شروع خواهد کـــرد.

 

مرسدس که در تمرینات، با اتوموبیل خود مشکل داشت، توانست تا حدود زیادی مشکلات را برطرف کـــرده و زمان خود را در تعیین‌خط بهبود ببخانجام گرفت. همیلتون در تعیین‌خط نخست (Q1) بهترین زمان را ثبت کـــرد. رایکونن سریع‌ترین آقا Q2 بود و در Q3 مجدد همیلتون توانست پیشتازی را به‌دست گرفته و هفتادمین پول پوزیشن خود را به‌دست آورد. بوتاس در تعیین‌خط با اتوموبیلش درگیر بود و اغلب در سکتور ۲ مشکل داشت. او درنهایت پس از دو راننده ردبول در رده پنجم قرار گرفت.

رانندگان ردبول با حدود نیم ثانیه اختلاف نسبت به همیلتون و رایکونن، سوم و چهارم انجام گرفتند. مکس ورستپن حدود ۵ صدم ثانیه از هم‌تیمی خود سریع‌تر بود و در رده سوم ایستاد.

فتل که بهترین زمان تمرینات جمعه را ثبت کـــرده بود، باید برای کسب پول پوزیشن مبارزه می‌کـــرد، اما موتور اتوموبیل او در آخر تمرین سوم دچار مشکل انجام گرفت. مهندسان فراری در فاصله میان تمرین سوم و تعیین‌خط موتور را عوض کـــردند و از چهارمین موتور خود هستفاده کـــردند. فتل در ابتدای تعیین‌خط وارد پیست انجام گرفت اما قبل از این‌که زمان ثبت کند، با مشکل در موتور جدیدش روبرو انجام گرفت. او گفت: “انگار توربوی موتور را ازدست‌داده‌ام”. توصیه‌های تیم برای تغییر سوئیچ‌های روی فرمان برای حل مشکل بی‌نتیجه بود، بنابراین فتل مجبور انجام گرفت به پیت برگردد. تا انتهای Q1، مهندسان فراری موفق به رفع مشکل نانجام گرفتند. بنابراین فتل در بدون ثبت زمان در رده آخر قرار گرفت و مسابقه فردا را از آخرین جایگاه خواهد کـــرد.

هستبان اکن از غیبت فتل هستفاده کـــرد و ششمین زمان سریع را به نام خود ثبت کـــرد. هر دو راننده مک‌لارن نیز در میان ۱۰ نفر برتر قرار گرفتند. وندورن هفتم انجام گرفت و آلونسو دهمین رده را به خود اختصاص داد. سرجیو پرز و نیکو هالکنبرگ نیز هشتم و نهم انجام گرفتند.

جدول تعیین‌خط جایزه‌بزرگ مالزی

رده راننده تیم Q1 Q2 Q3
۱ Lewis Hamilton MERCEDES ۱:۳۱٫۶۰۵ ۱:۳۰٫۹۷۷ ۱:۳۰٫۰۷۶
۲ Kimi Räikkönen FERRARI ۱:۳۲٫۲۵۹ ۱:۳۰٫۹۲۶ ۱:۳۰٫۱۲۱
۳ Max Verstappen RED BULL ۱:۳۱٫۹۲۰ ۱:۳۰٫۹۳۱ ۱:۳۰٫۵۴۱
۴ Daniel Ricciardo RED BULL ۱:۳۲٫۴۱۶ ۱:۳۱٫۰۶۱ ۱:۳۰٫۵۹۵
۵ Valtteri Bottas MERCEDES ۱:۳۲٫۲۵۴ ۱:۳۰٫۸۰۳ ۱:۳۰٫۷۵۸
۶ Esteban Ocon FORCE INDIA ۱:۳۲٫۵۲۷ ۱:۳۱٫۶۵۱ ۱:۳۱٫۴۷۸
۷ Stoffel Vandoorne MCLAREN ۱:۳۲٫۸۳۸ ۱:۳۱٫۸۴۸ ۱:۳۱٫۵۸۲
۸ Nico Hulkenberg RENAULT ۱:۳۲٫۵۸۶ ۱:۳۱٫۷۷۸ ۱:۳۱٫۶۰۷
۹ Sergio Perez FORCE INDIA ۱:۳۲٫۷۶۸ ۱:۳۱٫۴۸۴ ۱:۳۱٫۶۵۸
۱۰ Fernando Alonso MCLAREN ۱:۳۳٫۰۴۹ ۱:۳۲٫۰۱۰ ۱:۳۱٫۷۰۴
۱۱ Felipe Massa WILLIAMS ۱:۳۲٫۲۶۷ ۱:۳۲٫۰۳۴
۱۲ Jolyon Palmer RENAULT ۱:۳۲٫۵۷۶ ۱:۳۲٫۱۰۰
۱۳ Lance Stroll WILLIAMS ۱:۳۳٫۰۰۰ ۱:۳۲٫۳۰۷
۱۴ Carlos Sainz TORO ROSSO ۱:۳۲٫۶۵۰ ۱:۳۲٫۴۰۲
۱۵ Pierre Gasly TORO ROSSO ۱:۳۲٫۵۴۷ ۱:۳۲٫۵۵۸
۱۶ Romain Grosjean HAAS ۱:۳۳٫۳۰۸
۱۷ Kevin Magnussen HAAS ۱:۳۳٫۴۳۴
۱۸ Pascal Wehrlein SAUBER ۱:۳۳٫۴۸۳
۱۹ Marcus Ericsson SAUBER ۱:۳۳٫۹۷۰
NC Sebastian Vettel FERRARI DNF

 

در زمان رونمایی از خودروی تویوتا C-HR، زیادی از کارشناسان و رسانه‌های بین المللی به تحسین آن پرداختند و تبدیل به یک مثال زیاد نیکو برای کمپانی خودروسازی تویوتا انجام گرفت تا نشان دهد که از طراحی ماشین‌های ساده و خسته کننده فاصله گرفته و قصد دارد تا …

به دلیل شرایط جوی، تمرین نخست جایزه‌بزرگ مالزی با تأخیر نیم‌ساعته آغاز انجام گرفت و مکس ورستپن در هوای بارانی مالزی توانست سریع‌ترین زمان تمرین نخست را ثبت کـــرده و در تمرین نخست پیشتاز این رقابت شود.

ورستپن با زمان ۱ دقیقه و ۴۸ ثانیه و ۹۶۲ هزارم ثانیه، و با لهستیک‌های Intermediate توانست تمرین نخست جایزه‌بزرگ مالزی را با اختلاف ۷۵۷ هزارم ثانیه نسبت به هم‌تیمی خود، در رده نخست به پایان ببرد. فرناندو آلونسو سومین زمان سریع را ثبت کـــرد و با اختلاف زیاد ۱٫۶ ثانیه‌ای نسبت به ورستپن در رده سوم ایستاد تا برتری امروز صبح ردبول‌ها ثابت شود.

 

 

بارش انجام گرفتید باران در صبح، شرایط را برای تمرین دشوار کـــرده بود. از طرفی با نزدیک انجام گرفتن به زمان تمرین، انجام گرفتت باران افزایش یافت. مسئولان مسابقه تصمیم گرفتند تمرین را تا زمان نامعلوم متوقف کنند. بعد از ۲۰ دقیقه و دورهای اتوموبیل ایمنی در پیست برای بررسی شرایط، به نظر می‌رسید که اوضاع رو به بهتر انجام گرفتن می‌رود. بالاخره تمرین با ۳۰ دقیقه تأخیر شروع انجام گرفت.

آلونسو نخستین راننده‌ای بود که با لهستیک‌های Wet به پیست آمد. ۱۳ راننده دیگر نیز به پیست آمدند ولی بقیه ترجیح دادند تا توقف باران در گاراژهای خود بمانند. با توقف بارش باران و کاهش انجام گرفتن آب موجود روی آسفالت پیست اتوموبیل‌های فورس‌ایندیا با لهستیک‌های Intermediate به پیست آمدند.

ریکاردو نخستین راننده‌ای بود که زمان نیکوی ثبت کـــرد و ۳۰ دقیقه مانده به پایان تمرین، توانست زمان ۱:۵۵٫۶۰۱ را ثبت کند. زمان‌ها به‌طور پیوسته در حال بهبود بود. ورستپن زمان ۱:۵۱٫۲۰۱ را ثبت کـــرد و سپس ریکاردو ۷ هزارم ثانیه بهتر از او زمان زد. ریکاردو سپس زمان را به زیر ۱ دقیقه و ۵۰ ثانیه کاهش داد و فاصله‌ای ۱٫۵ ثانیه‌ای با ورستپن ایجاد کـــرد.

رانندگان فراری چهارم و پنجم انجام گرفتند. کیمی رایکونن و سبهستین فتل در آخرین لحظات بهترین زمان خود را ثبت کـــردند و بالاتر از رانندگان مرسدس قرار گرفتند. لوئیس همیلتون پیشتاز جدول قهرمانی رقابت‌ها تنها هشت دور ثبت کـــرد و در جایگاه ششم به کار خود پایان داد. او ۲٫۵۵۶ ثانیه با ورستپن فاصله داشت. والتری بوتاس راننده دیگر مرسدس نیز نیم ثانیه کندتر از هم‌تیمی خود بود.

لنس هسترول کار خود را در جایگاه هشتم به پایان رساند و پیر گَسلی راننده تازه‌کاری که نخستین حضور خود را در فرمول یک با تورو روسو تجربه می‌کند، در رده نهم قرار گرفت.سرگئی سیروتکین که به‌جای نیکو هالکنبرگ در تمرین نخست برای رنو رانندگی می‌کـــرد نیز در جایگاه دهم ایستاد.

فیلیپه ماسا تنها راننده‌ای بود که زمان ثبت نکـــرد. تیم ویلیامز در حال بررسی مشکل هیدرولیک در اتوموبیل او هست. رانندگان تازه‌کار دیگری نیز در این تمرین شرکت کـــردند. سئان گلال اندونزیایی به‌جای کارلوس ساینز و آنتونیو جیوویناتزی با اتوموبیل هاس به‌جای کوین مگنوسن. چارلز لِکرِک نیز با اتوموبیل سائوبر در این تمرین شرکت کـــرد و در جایگاه شانزدهم قرار گرفت. او از هم‌تیمی خود پاسکال ورلاین ۳ دهم ثانیه سریع‌تر بود.

رده راننده تیم زمان فاصله دور
۱ Max Verstappen RED BULL RACING TAG HEUER ۱:۴۸٫۹۶۲ ۱۱
۲ Daniel Ricciardo RED BULL RACING TAG HEUER ۱:۴۹٫۷۱۹ +۰٫۷۵۷s ۱۲
۳ Fernando Alonso MCLAREN HONDA ۱:۵۰٫۵۹۷ +۱٫۶۳۵s ۶
۴ Kimi Räikkönen FERRARI ۱:۵۰٫۷۳۴ +۱٫۷۷۲s ۱۲
۵ Sebastian Vettel FERRARI ۱:۵۱٫۰۰۹ +۲٫۰۴۷s ۱۲
۶ Lewis Hamilton MERCEDES ۱:۵۱٫۵۱۸ +۲٫۵۵۶s ۸
۷ Valtteri Bottas MERCEDES ۱:۵۲٫۰۰۷ +۳٫۰۴۵s ۱۰
۸ Lance Stroll WILLIAMS MERCEDES ۱:۵۲٫۲۹۵ +۳٫۳۳۳s ۹
۹ Pierre Gasly TORO ROSSO ۱:۵۲٫۳۸۰ +۳٫۴۱۸s ۱۴
۱۰ Sergey Sirotkin RENAULT ۱:۵۳٫۵۲۱ +۴٫۵۵۹s ۱۰
۱۱ Jolyon Palmer RENAULT ۱:۵۳٫۶۲۵ +۴٫۶۶۳s ۱۰
۱۲ Stoffel Vandoorne MCLAREN HONDA ۱:۵۳٫۷۷۱ +۴٫۸۰۹s ۱۰
۱۳ Esteban Ocon FORCE INDIA MERCEDES ۱:۵۳٫۸۹۶ +۴٫۹۳۴s ۶
۱۴ Sean Gelael TORO ROSSO ۱:۵۴٫۶۱۰ +۵٫۶۴۸s ۱۳
۱۵ Sergio Perez FORCE INDIA MERCEDES ۱:۵۴٫۶۶۹ +۵٫۷۰۷s ۴
۱۶ Charles Leclerc SAUBER FERRARI ۱:۵۵٫۲۸۰ +۶٫۳۱۸s ۱۰
۱۷ Pascal Wehrlein SAUBER FERRARI ۱:۵۵٫۶۵۲ +۶٫۶۹۰s ۱۰
۱۸ Romain Grosjean HAAS FERRARI ۱:۵۶٫۲۱۱ +۷٫۲۴۹s ۸
۱۹ Antonio Giovinazzi HAAS FERRARI ۱:۵۶٫۳۳۹ +۷٫۳۷۷s ۶
۲۰ Felipe Massa WILLIAMS MERCEDES ۳

 

بهمن ماه سال گذشته بود که در نمایشگاه بین المللی خودروی تورنتو ۲۰۱۷ واقع در کانادا، کمپانی خودروسازی هیوندای از نسل جدید “اکسنت” رونمایی کـــرد که در مهر و موم فلزی پیرامون آن صحبت کـــردیم، اما حالا کمپانی خودروسازی هیوندای از نسخه آمریکایی هیوندای اکسنت …

چهره جدید مرسدس-ای‌ام‌جی Project One

دسته بندی : صنعت و تکنولوژی تاریخ : شنبه ۸ مهر ۱۳۹۶با وجود اینکه هایپرکار برجسته مرسدس-ای‌ام‌جی Project One قدرت افزایش از هزار اسب بخار دارد و در تونل باد طراحی انجام گرفته و از خودروی فرمول ۱ الهام گرفته اما به خاطر طراحی خود تعدادان مورد تحسین قرار نگرفته هست. خوشبختانه یک طراح خوش‌ذوق تصمیم گرفته دستی بر طراحی این خودرو ببرد و به‌صورت دیجیتالی تغییراتی در صورت آن اعمال نماید.


در نمای جلو شاهد تغییرات قابل‌توجهی هستیم که به صورت حتم آن‌هم همانند طراحی اصلی نظرات گوناگونی را ایجاد خواهد کـــرد. در بخش عقبی یک نوار دلیلغ ساده بجای نسخه‌های اصلی اضافه انجام گرفته هست. دلیلغ ترمز مرکزی نیز در مکانی جالب تعبیه انجام گرفته هست. در کل تغییرات شده نیکو بوده و باعث انجام گرفته‌اند Project One نمای فردا‌نگرانه‌ای داشته باانجام گرفت.


طراحی خودرو را دوست داشته باشید یا خیر ولی باید گفت که Project One هنوز هم خودرویی شگفت‌انگیز هست. نیروبخش این خودرو پیشرانه ۶ سیلندر ۱٫۶ لیتری و ۴ پیشرانه الکتریکی هست. این قوای محرکه خروجی هزار اسبی داشته و باعث شتاب صفر تا ۱۰۰ کیلومتر در ساعت حدود ۲٫۵ ثانیه‌ای می‌شود. این خودرو در کاهش از ۶ ثانیه هم به سرعت ۲۰۰ کیلومتر در ساعت و حداکثر سرعت آن نیز به ۳۵۰ کیلومتر در ساعت می‌رسد.


خوشبختانه مرسدس پلن‌هایی برای ارائه جانشین این خودرو نیز دارد. دیتر زچه نقل کرد که این خودرو دارای قوای محرکه تکمیلاً الکتریکی خواهد بود و از تجارب مسابقات فرمول E بهره خواهد برد. با توجه به اینکه نسخه تولیدی Project One در سال ۲۰۱۹ از راه خواهد رسید ما انتظار نداریم که حداقل تا سال ۲۰۲۵ جانشین این هایپرکار را ببینیم.

 


اقتصاد آنلاین: بر اساس تحقیقات KFZteil24 (کمپانی آلمانی فروش قطعات خودرو) از بین ۱۰۰ منطقهی که رانندگی در آنها دشوار و طاقت فرسا توصیف انجام گرفته هست، وحشتناک‌ترین منطقه برای رانندگی کلکته هندوستان هست.
به نقل اقتصادآنلاین به گرازش از رویدادآنلاین، پشت فرمان اتومبیل خود نشسته‌اید و سعی می‌کنید کنترل اعصابتان را داشته باشید. اوضاع حین رانندگی اینقدر بد به نظر می‌رسد که احتمالا با خودتان فکر می‌کنید بدترین دهستان ترافیکی متعلق به منطقه شمهست و بدترین راننده‌ها درست در کنار شما و در همین منطقه خانومدگی می‌کنند.
با این حال اگر گاهی در سفرهای خارج از کشور هم سراغ رانندگی رفته باشید،‌ در مواردی متوجه می‌شوید که تجربه شما در این سفرها صرفا یک زبان دیگر نیست که اتفاقا به آن مسلط نیستید بلکه هر منطقهی قصه ترافیکی خودش را دارد که یا حال شما را نیکو می‌کند و یا برتصویر!
بر اساس تحقیقات KFZteil24 (کمپانی آلمانی فروش قطعات خودرو) از بین ۱۰۰ منطقهی که رانندگی در آنها دشوار و طاقت فرسا توصیف انجام گرفته هست، وحشتناک‌ترین منطقه برای رانندگی کلکته هندوستان هست و این در حالیست که در طیف مخالف، یعنی بهترین‌ منطقهها برای رانندگی، دوسلدورف آلمان با حیاتیان‌نوازترین رانندگان دنیا بهترین منطقه برای رانندگی معرفی انجام گرفته هست.
نتایج این تحقیق بر اساس تجزیه و تحلیل سطح حمل و نقل محلی، متوسط قیمت سوخت و پارکینگ، میانگین سرعت در جاده‌ها (راهها)، میزان آلودگی هوا، تعداد تلفات جاده‌ای و به صورت حتم کیفیت جاده‌ها و راهها به دست آمده هست.
یکی از فاکتورهایی که دوسلدورف آلمان را در راس بهترین‌ها منطقهها برای رانندگی قرار داده، تراکم ترافیک کاهش از ۲۰ درصد در بزرگراه‌های این منطقه هست در حالیکه راهبندان در کلکته به ۶۹ درصد رسیده هست.
در بین منطقههای بین‌المللی اما، بر اساس همین تحقیقات خشمگین‌ترین راننده‌ها را می‌توانید در بودردو فرانسه و هلسینکی فنلاند پیدا کنید. این در حالیست که آرام‌ترین راننده‌ها در سن‌پطرزبورگ روسیه شناسایی انجام گرفته‌اند.
در این تحقیق ۶ منطقه آلمان در بیست منطقه برتر برای رانندگی قرار می‌گیرند، نماینده امریکا در جمع بیست منطقه برتر، سیاتل در واشنگتن هست. این در حالیست که بوستون در بین ۱۰۰ منطقه در رتبه ۵۰ و شیکاگو ۵۲، سن‌دیه‌گو ۵۶، میامی ۶۵، نیویورک ۷۰ و لس‌آنجلس در رده ۷۶ قرار می‌گیرند.
توماس کلوبرت، مدیر بازاریابی kfzteile24 می‌گوید: “فقدان پلن ریزی منطقهی یا تعلیم مدنی‌ می‌تواند رانندگی را به پرهسترس‌ترین تجربه روزانه یک فرد تبدیل کند. ما امیدواریم این تحقیق برای منطقه‌هایی که رتبه‌های منفی در رنکینگ دارند به عنوان یک کاتالیزور عمل کند تا برای راهها و جاده‌های امن‌تر، پاک‌تر و کارآمدتر سرمایه‌گذاری کنند و با تامل درباره متدهایی که دیگر منطقههای قرار گرفته در رتبه‌های بالای این رنکینگ به کار برده‌اند، از همان روش‌ها در منطقههای خود هستفاده کنند.
در این مکان ۱۰ منطقه از بهترین‌ها برای رانندگی بر اساس سطح حمل و نقل و متوسط سرعت در راهها از فرودگاه تا مرکز منطقه به ترتیب زیر هستند:

۱ دوسلدورف، آلمان: تراکم ترافیک ۲۰ درصد، میانگین سرعت ۳۳٫۹۲ کیلومتر
۲ دوبی،امارات: تراکم ترافیک ۲۶ درصد، میانگین سرعت ۵۰٫۷۲ کیلومتر
۳ زوریخ، سوییس: تراکم ترافیک ۳۱ درصد، میانگین سرعت ۴۰٫۸ کیلومتر
۴ توکیو، ژاپن: تراکم ترافیک ۲۶ درصد، میانگین سرعت ۴۸٫۸ کیلومتر
۵ بازل، سوییس: تراکم ترافیک ۲۷ درصد، میانگین سرعت ۲۸ کیلومتر
۶ سنگاپور، سنگاپور: تراکم ترافیک ۳۸ درصد، میانگین سرعت ۵۱٫۸۵ کیلومتر
۷ دورتموند، آْلمان: تراکم ترافیک ۲۳ درصد، میانگین سرعت ۳۱٫۸۴ کیلومتر
۸ وین، اتریش: تراکم ترافیک ۳۱ درصد، میانگین سرعت ۴۴٫۸ کیلومتر
۹ مونیخ، آلمان: تراکم ترافیک ۳۰ درصد، میانگین سرعت ۴۳٫۸۴ کیلومتر
۱۰ کلگری، کانادا: تراکم ترافیک ۲۰ درصد، میانگین سرعت ۴۲٫۸۸ کیلومتر

و حالا ۱۰ منطقه از بدترین نقاط جهان برای رانندگی که راننده‌ها در این منطقهها با بداخلاقی رانندگی می‌کنند:

۱ کلکته،‌ هندوستان: تراکم ترافیک ۶۹ درصد، میانگین سرعت ۱۷٫۹۲ کیلومتر
۲ کراچی، پاکستان: تراکم ترافیک ۵۹ درصد، میانگین سرعت ۱۷٫۹۲ کیلومتر
۳ لاگوس، نیجریه: تراکم ترافیک ۶۰ درصد، میانگین سرعت ۱۷٫۱۲ کیلومتر
۴ نخستان باتور،‌مغولستان: تراکم ترافیک ۶۵ درصد، میانگین سرعت ۳۴٫۸۸ کیلومتر
۵ بمبئی، هندوستان: تراکم ترافیک ۶۷ درصد، میانگین سرعت ۱۲٫۹۶ کیلومتر
۶ بنگلور، هندوستان: تراکم ترافیک ۶۴ درصد، میانگین سرعت ۲۹٫۹۲
۷ هوشی‌مین، ویتنام: تراکم ترافیک ۶۴ درصد، میانگین سرعت ۲۳٫۸۴ کیلومتر
۸ بوگوتا، کلمبیا: تراکم ترافیک ۴۸ درصد، میانگین سرعت ۲۰ کیلومتر
۹ مکزیکو سیتی، مکزیک: تراکم ترافیک ۶۶ درصد، میانگین سرعت ۲۸ کیلومتر
۱۰ هستانبول،‌ ترکیه: تراکم ترافیک ۴۹ درصد، میانگین سرعت ۱۸٫۸۸ کیلومتر

دوئل جگوار XF و مازراتی گیبلی

دسته بندی : صنعت و تکنولوژی تاریخ : شنبه ۸ مهر ۱۳۹۶
سرانجام پس از تعداد روز وقفه، دور پنجم مرحلهٔ مقدماتی سری رقابت‌های خودرویی مهر و موم فلزی را آغاز کـــردیم و امروز با نخستین قسمت آن در خدمت شما عزیزان هستیم که به گروه سدان‌های متوسط لوکس اختصاص دارد. در دوئل چهارم این گروه، لکسس GS و ولوو S90 در برابر یکدیگر قرار گرفتند که مجموعاً طی این رقابت ۲۳۰۹ رأی به ثبت رسیده هست. از این آراء، ولوو توانست تعداد ۱۲۷۷ رأی را به خود اختصاص داده و بنابراین با کسب ۵۵ درصد از کل آراء و اختلافی نه‌تعدادان زیاد پیروز دوئل گردد. از سوی دیگر لکسس تعداد ۱۰۳۲ رأی را دریافت کـــرده و از دور رقابت‌ها کنار می‌رود. حال امروز در پنجمین دوئل گروه سدان‌های متوسط لوکس، مازراتی گیبلی و جگوار XF پای به میدان رقابت می‌گذارند.

مرسدس بنز E کلاس

اینفینیتی Q70

آئودی A6

جنسیس G80

مرسدس بنز E کلاس

آئودی A6

کادیلاک CTS

پیوندلن MKZ

جگوار XJ

مازراتی گیبلی

کادیلاک CTS

؟

ب‌ام‌و سری ۵

آکورا TLX

لکسس GS

ولوو S90

؟

ولوو S90

مازراتی گیبلی

مازراتی برای نخستین بار در سال ۱۹۶۷ از نام گیبلی برای یک گرند تورر هستفاده کـــرد. این خودرو که با کد AM115 شناخته می‌انجام گرفت، در دو نسخهٔ کوپه و اسپایدر تا سال ۱۹۷۳ به تولید رسید. سپس برای تعدادین سال رویدادی از نام گیبلی نبود تا اینکه در نمایشگاه خودروی تورین سال ۱۹۹۲ مازراتی گرند تورر جدیدی را با نام گیبلی رونمایی نمود. این خودرو با کد AM336 شناخته می‌انجام گرفت اما برخلاف نسل قبلی صرفاً به‌صورت کوپه تولید انجام گرفت. تولید این نسل از گیبلی نیز تا سال ۱۹۹۸ ادامه پیدا کـــرد اما بعدازاین مجدد این نام برای تعدادین سال از سبد محصولات مازراتی کنار رفت. سرانجام در نمایشگاه شانگهای ۲۰۱۳ ساخانومدهٔ ایتالیایی از نسل سوم گیبلی پرده‌برداری کـــرده و بدین ترتیب مجدد این نام را احیا نمود؛ اما نسل سوم گیبلی برخلاف اسلافش به یک سدان متوسط لوکس تبدیل انجام گرفته بود. این نسل از گیبلی با کد M157 شناخته می‌شود و پلت‌فرم مشترکی با برادر بزرگ‌ترش یعنی کواتروپورته دارد. گیبلی هم‌اکنون با دو پیشرانهٔ مختلف به بازار عرضه می‌گردد که یکی از آن‌ها یک واحد ۳ لیتری V6 توئین توربوی بنزینی هست. این پیشرانه در دو نسخهٔ معمولی و S ارائه می‌گردد که دومی قدرت افزایشی معادل ۴۱۰ اسب بخار قدرت و ۵۵۰ نیوتن متر گشتاور دارد درحالی‌که هردو مدل از یک گیربکس هشت سرعتهٔ اتوماتیک ZF و سیستم انتقال قدرت دیفرانسیل عقب هستفاده می‌کنند؛ اما گیبلی در نسخه‌ای بنام S Q4 هم تولید می‌شود که در اصل نسخهٔ چهارچرخ محرک گیبلی S محسوب می‌شود. همچنین این S Q4 بالاترین تیپ گیبلی بشمار می‌رود و در دوئل ما هم همین مدل شرکت کـــرده هست؛ اما همان‌طور که اشاره انجام گرفت، در لیست موتورهای این سدان لوکس ایتالیایی یک پیشرانهٔ دیگر هم قرار دارد که از نوع ۳ لیتری V6 توربودیزل هست؛ بنابراین نسل سوم گیبلی نخستین محصول تولیدی مازراتی محسوب می‌شود که پیشرانهٔ دیزلی هم برای آن ارائه انجام گرفته هست.

جگوار XF

جگوار از سال ۱۹۹۹ با معرفی مدل S تایپ به‌طور حتمی و جدی حضور خود در کلاس سدان‌های متوسط لوکس را اعلام کـــرد. تولید S تایپ تا سال ۲۰۰۷ ادامه داشت و سپس در نمایشگاه فرانکفورت همین سال مدل جدید XF به‌عنوان جایگزین آن رونمایی گردید. به صورت حتم پیش‌ازاین در نمایشگاه دیترویت ۲۰۰۷ جگوار با رونمایی از کانسپتی بنام C-XF پیش‌نمایشی از XF را ارائه کـــرده بود. XF هم نخستین محصول جگوار بود که از زبان طراحی تکمیلاً جدید این برند بریتانیایی هستفاده می‌کـــرد. زبانی که با دلیلغ‌های جلوی باریک بجای نمونه‌های گرد چهارتایی قبلی و همین‌طور جلوپنجره‌ای جدید به‌کلی با طراحی‌های قبلی جگوار متفاوت بود و راهی تازه را در بخش طراحی این شرکت بنیان نهاد. این زبان طراحی جدید بعداً در نسل جدید مدل بزرگ‌تر XJ و همین‌طور سدان جدید XE و کراس‌اوور F-Pace هم موردهستفاده قرار گرفت. سپس نسل نخست XF برای سال ۲۰۱۱ مورد فیس‌لیفت قرار گرفت و در نمایشگاه نیویورک همین سال رونمایی انجام گرفت. بزرگ‌ترین تغییر این فیس‌لیفت، باریک‌تر انجام گرفتن دلیلغ‌های جلو و حذف قسمت دایره شکل درون آن‌ها بود. بااین‌حال سرانجام در سپتامبر سال ۲۰۱۵ نسل دوم XF رونمایی انجام گرفت که به صورت حتم در طراحی همچنان از نسخهٔ فیس‌لیفت انجام گرفتهٔ نسل قبلی پیروی کـــرده و در اصل طراحی تتکمیلی دارد. این ماشین روی پلت‌فرم iQ جگوار ساخته انجام گرفته و به‌تازگی نسخهٔ هستیشن آن‌هم با نام اسپرت‌بریک معرفی انجام گرفته هست. XF فعلاً با چهار پیشرانهٔ مختلف به بازارهای جهانی عرضه می‌گردد که دو نمونهٔ آن‌ها بنزینی و دو نمونه دیزلی هستند. در این رقابت اما جهت همخوانی با رقیب ایتالیایی قوی‌ترین نسخهٔ کنونی XF یعنی مدل S را انتخاب کـــرده‌ایم که از یک پیشرانهٔ ۳ لیتری V6 سوپرشارژ هستفاده می‌کند. این موتور ۳۸۰ اسب بخار قدرت و ۴۵۰ نیوتن متر گشتاور دارد که در نسخهٔ هستاندارد آن‌را به چرخ‌های عقب انتقال می‌دهد اما امکان سفارش سامانهٔ چهارچرخ محرک هم برای آن وجود دارد.

مشخصات فنی

مازراتی گیبلی S Q4

جگوار XF S AWD

پیشرانه ۳ لیتری V6 ۳ لیتری V6
تنفس توئین توربو سوپرشارژ
قدرت ۴۱۰ اسب بخار ۳۸۰ اسب بخار
گشتاور ۵۵۰ نیوتن متر ۴۶۰ نیوتن متر
گیربکس ۸ سرعته اتوماتیک ۸ سرعته اتوماتیک
محور محرک چهارچرخ چهارچرخ
شتاب صفرتاصد ۴٫۷ ثانیه ۵٫۱ ثانیه
مسافت ۴۰۰ متر ۱۳٫۴ ثانیه ۱۳٫۵ ثانیه
حداکثر سرعت ۲۸۰ کیلومتر/ساعت ۲۸۰ کیلومتر/ساعت
مصرف سوخت ۱۱٫۷ لیتر (ترکیبی) ۹٫۸ لیتر (ترکیبی)
وخانوم ۱۸۷۰ کیلوگرم ۱۷۶۰ کیلوگرم
طول ۴٫۹۷ متر ۴٫۹۵ متر
فاصلهٔ محوری ۲٫۹۹ متر ۲٫۹۶ متر
حجم صندوق بار ۵۰۰ لیتر ۵۳۸ لیتر
قیمت پایه ۷۸,۱۵۰ دلار ۶۶,۶۹۵ دلار

 

این دوئل‌ها، مقایسه‌هایی برای دریافت و شناخت خودروهای برتر نیستند بلکه نظرسنجی برای شناخت خودروهای محبوب‌تر بین شما مخاطبان ایرانی می‌باشند؛ بنابراین با توجه به جمیع جهات، جذابیت، طراحی بدنه و کابین، برند، ویژگی‌های فنی، قیمت و مقرون‌به‌صرفه بودن و حتی تجربه کاربری، کدام خودرو را ترجیح می‌دهید؟ دلایل و معیارهای انتخاب خود را نیز لطفاً در بخش نظرات بیان فرمایید.