مارس 2018 - مهر و موم فلزی با تکنولوژی بالا

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷

تراژدی: نقدی بر بازار موتورسیکلت ایران

دسته بندی : صنعت و تکنولوژی تاریخ : شنبه ۱۱ فروردین ۱۳۹۷

احمد جمشیدی: در این مطلب تصمیم دارم به وضع کلی بازار موتورسیکلت ایران و انحصارهای عادی‌سازی انجام گرفته‌ای که دیگر برایمان عجیب نیست، بپردازم!
تاکنون بارها توسط اشخاص و رسانه‌های مختلف به وضع انحصار در صنعت خودرو و ظلمی که به مصرف‌کننده ایرانی می‌شود (که حاصلی جز عقبگرد نداشته) پرداخته انجام گرفته ولی شاید کاهش به شرایط انحصاری موتورسیکلت‌ها اشاره انجام گرفته باانجام گرفت.
هرتعداد که همه اینها تکرار مکررات هست و گوش آنهایی که باید بدهکار نیست، ولی دست‌کم با این قبیل مطالب با خودمان درد دلی می‌کنیم تا شاهد کمی بار غممان کاهش شود!


اما در خصوص بازار موتورسیکلت ایران باید گفت به طرز جالبی به بازار اتومبیل‌ها شباهت دارد و هر دو مصداق‌های مشابهی برای هم دارند.
ابتدا باید به بحث انحصار حاکم براین عرصه و اعمال تعرفه‌های سنگین واردات اشاره کنیم.
بر واردات موتورسیکلت به ایران محدودیت‌های انجام گرفتیدی اعمال می‌شود و اجازه ورود موتورهای بروز و مدرن با قیمت معقول (معادل ارزش واقعی‌شان) داده نمی‌شود و اگر بنابر واردات باانجام گرفت، قیمت پایان انجام گرفته گزاف خواهد بود.


دلیل محدودیت واردات چیست؟ درست حدس زدید! حمایت از تولید به اصطلاح داخلی!
اما در این مکان هم مثل صنعت خودرو یک سیستم فاسد و ناکارآمد رانتی فرآیند تولید را در دست دارد که بدون هیچ‌گونه پیشرفتی و در یک چرخه باطل در حال درجا زدن و تولید مستمر موتورسیکلت‌های غیر هستاندارد و ناایمن هست.
اگرهم به این صنعت که از محدودیت و فضای غیررقابتی صرفاً برای فروش اجباری محصولات بی‌کیفیت و درنتیجه سود کلان مضاعف خودش بهره‌برداری می‌کند انتقاد کنی، به عدم حمایت از صنعت ملی و تضاد داشتن با منافع ملی و حتی بی‌تفاوت بودن نسبت به کارگرانی که از این عرصه معاششان تأمین می‌شود، متهم می‌شوی!
اما بلتصویر! اتفاقاً انتقاد ما از سر دلسوزی برای میهنمان هست و اگر دلمان به حال این کشور نمی‌سوخت و آرزوی رانجام گرفتش را نداشتیم به این چرخه باطل صنعت غیررقابتی که قاتل هم‌میهنانمان انجام گرفته اعتراض نمی‌کـــردیم.


ازجمله موتورسیکلت‌های بی‌کیفیت و غیرهستانداردی که توسط دوستان (!) تولید و به‌صورت انبوه روانه بازار می‌شود، موتورسیکلت ۱۲۵ سی‌سی سیستم CG (معروف به سی جی ۱۲۵ یا همان طرح هوندا) هست که تحت نام‌ها و برندهای مختلف (به صورت حتم با ظاهر یکسان!) تولید می‌شود.
جالب اینکه اخیراً در برخی مدل‌ها حجم آن به ۱۵۰ سی‌سی هم ارتقا یافته! (ماشاالله!)
موتورسیکلت طرح هوندا تقریباً جایگاهی مشابه پراید (در دنیای اتومبیل‌ها) را در صنعت موتورسیکلت‌سازی ما دارد.


این موتورسیکلت به‌صورت مطلق از هیچ زمینه هستانداردی برخوردار نیست. اسکلت موتورسیکلت و پیکره آن تکمیلاً شل و ول و سردرگم هست و قطعات مختلفی صرفاً بر روی یک محور ساده با پیچ و مهره ابتدایی بسته انجام گرفته‌اند که از معیارهای تولید یک موتورسیکلت در قرن بیست و یکم به دور هست!
موتورسیکلت طرح هوندا آلودگی صوتی انجام گرفتیداً بالا و وزوز اگزوز زشت و زیاد گوش‌خراشی دارد.
شاید بتوان گفت زیاد از ۹۰ درصد آلودگی صوتی گوش‌خراش و اعصاب‌خردکن کوچه و خیابان‌های این دیار مدیون این وسیله نقلیه خلق‌الساعه هست!
جالب اینکه جناب آقاان زحمت کشیده‌اند و جدیداً در پیشرفتی چشمگیر توانسته‌اند تعداد دسی‌بل از آلودگی صوتی فراوان آن را در تولیدهای جدید کاهش دهند! (خیلی لطف کـــردید!)


در خصوص فرمان‌پذیری، مسائل هندلینگ و سیستم تعلیق آن که هیچ نگوییم بهتر هست!
این موتورسیکلت اغلب در تولیدات با نام‌های متنوعش، از ترمزهای کاسه‌ای برخوردار هست که تحت هیچ عنوان برای وسیله پرشتابی مثل موتورسیکلت معقول نیست و یکی از عوامل اصلی تصادفات خون‌بار این موتورسیکلت‌ها همان مسئله ترمز آنههست.
جالب هست بدانید قطعات چنین موتورسیکلتی اغلب از کشور دوست و رفیق (چین!) وارد می‌شود و صرفاً مونتاژ آن در ایران صورت می‌گیرد.
جالب‌تر آنکه در برخی موارد این موتورسیکلت‌ها (به خاطر سیستم زیاد ساده و منسوخشان) به‌صورت زیر پله‌ای هم مونتاژ و تولید انجام گرفته و به‌عنوان یک وسیله نقلیه حتمی پلاک و شناسه می‌گیرند.


عمده تصادفات موتورسیکلت‌ها برسطح جاده‌ها (که عمدتاً منجر به فوت نیز هست) توسط همین موتورسیکلت‌های غیرهستاندارد و ناایمن به وقوع می‌پیوندد که درنتیجه موجب ترسیم تصویری غیرواقعی و ترسناک از ذات وسیله موتورسیکلت انجام گرفته هست.
به‌جرئت می‌توانیم به موتورسیکلت طرح هوندا لقب “مرکب مرگ” بدهیم!
ما فقط به یک محصول غیر هستاندارد که اسماً تحت عنوان تولید داخلی عرضه می‌شود و مشتری ایرانی با سطح قیمتی ارزان چاره‌ای جز خرید آن ندارد اشاره کـــردیم. (تشریح افزایش آن از حوصله نگارنده و خوانند خارج هست!)
به صورت حتم نانقل کرد نماند برند چینی لیفان هم اخیراً با راه‌اندازی خط تولید در داخل ایران به جمع ساخانومدگان رنگارنگ موتورسیکلت‌های طرح هوندا در ایران پیوسته و افق انحصار برای حمایت از تولید داخلی را دقیق‌تر ترسیم کـــرده!
ای‌کاش می‌انجام گرفت یک برند نامدار، موتورسیکلت‌های ارزان‌قیمت ولی هستاندارد و مدرن خود را با قیمت واقعی‌اش به بازار ایران عرضه کند تا این ملت ذره‌ای از کیفیت و آرامش بهره ببرند.

بازار موتورسیکلت ایران
آنگاه شرایط رقابتی تولیدکنندگان داخلی را هم وادار به حرکت روبه‌جلو، ایجاد تیم‌های طراحی، تحقیق و توسعه اصولی و حتی همکاری (و نه صرفاً مونتاژکاری) با برندهای معتبر جهانی برای پیشرفت سریع می‌کـــرد.
در حجم انجین های بالاتر نیز این قصه تراژیک پایانی نمی‌یابد و انحصار اجباری همراه همیشگی مهست!
در خصوص میانگین حجم‌های ۲۰۰ سی‌سی عموماً انحصار بازار در دست ساخانومدگان هندی هست و آنها با راه‌اندازی خط‌های مونتاژ و همکاران با برخی شرکت‌ها در داخل، محصولات محدودشان را با قیمتی فراتر از ارزش واقعی‌اش عرضه می‌کنند.
برندهای هندی مثل باجاج و تی وی اس، ساخانومدگان درجه تعدادم موتورسیکلت برای کشورهای جهان‌سومی هستند و محصولاتشان در شرق آسیا به قیمت ارزان معروف بوده و برای قشرهای کم‌درآمد تولید می‌شود.
اما غم‌انگیز آنکه محصولات آنها در ایران که با اتکا به امتیاز خط مونتاژ بدون رقیب می‌تاخانومد، برای طبقات متوسط و با شاخص فرضی قیمت حدود ده میلیون تومان شناخته می‌شوند!
این شرایط مصرف‌کننده ایرانی را در تنگنا قرار می‌دهد.
شما اگر بخواهید یک موتورسیکلت ارزان‌قیمت بخرید، گزینه‌ای جز همان طرح هونداها و تعداد مدل محدود طرح ویو و … پیش رویتان نیست.
اگر بخواهید یک موتورسیکلت با قیمت مقداری بالاتر بخرید محصولاتی کاهش از انگشتان یک دست (با برندهای محدود) انتظارتان را می‌کشند.
در این دو سطح هیچ رویدادی از برندهای معتبر جهانی (که محصولات ارزان‌قیمت و معقول تولید می‌کنند) نیست.
بدتر اینکه در رنج قیمت ده میلیون تومان حتی تنوع کلاس نیز اساساً وجود ندارد و شما با تعداد کلاس هستایل محدود با تعداد گزینه محدودتر مواجه هستید!
به صورت حتم که در رنج‌های قیمتی بالاتر، سیر تراژدی ادامه دارد!
در رنج‌های قیمتی بیست، سی و چهل میلیون تومان هرتعداد تنوع برندها افزایش می‌شود و نام تعداد تولیدکننده جهانی به میان می‌آید ولی همچنان گزینه‌ها محدود هست.


در این مکان هم انحصار وجود دارد و تعرفه حاکم هست و به لطف همین شرایط تنها محصولاتی محدود با قیمت‌هایی فراتر از ارزش واقعیشان (در قیاس با سایر نقاط دنیا)، به‌صورت مونتاژ ((CKD و یا واردات مستقیم (CBU) عرضه می‌شود که امتیاز برند هرکدام در انحصار شرکت‌هایی خاص در داخل ایران هست.
شما در حجم ۲۵۰ سی‌سی رنج حدودی بیست و سی میلیون تومان تعداد محصول محدود کره‌ای (نظیر هیوسانگ) و یا محصولاتی محدودی از KTM اتریش و یا اخیراً تعداد محصول محدود در سطح‌های نسبتاً ارزان‌تر از برندهای تازه‌وارد چینی (نظیر KEEWAY بنلی و رگال رپتور) را در مقابل خود می‌بینید.
یقیناً این تنوع می‌توانست خیلی افزایش و بهتر از اینها باانجام گرفت. لیاقت مصرف‌کننده ایرانی افزایش از اینههست.

قیمت چهل میلیون تومان در حال حاضر رنج حدوداً شاخصی هست که در آن فقط تعداد محصول از سه برند ژاپنی معروف هوندا، یاماها و کاواساکی به چشم می‌خورند که گزینه‌های آنها هم زیاد محدود هست.
این محصولات ژاپنی که مشابه رنج قبلی حجم ۲۵۰ سی‌سی دارند سقف موتورسیکلت‌های پلاک انجام گرفتنی مجاز به تردد هستند و از این بالاتر، تازه محدودیت‌های تردد اعمال می‌شود.


تا همین‌جا از مصائب بازار موتورسیکلت شنیدید ولی قطعاً افزایشین فشار و ظلم بر روی سنگین سواران و موتورهای ۱۰۰۰ وجود دارد.
متأسفانه در مملکت ما در دوره‌ای توسط عده‌ای شرور از موتورهای سنگین برای عملیات‌های تروریستی هستفاده انجام گرفت.
اما با عرض تأسف افزایش مسئولان ما بجای حل این موضوع، صورت مسئله را به‌کلی پاک کـــردند و به‌یک‌باره تردد موتورهای با حجم بالای ۲۵۰ سی‌سی را ممنوع اعلام کـــردند!
چطور هست در بقیه اقصی نقاط دنیا چنین محدودیت محیرالعقولی نمی‌گذارند؟!
پاسخ این هست که در سایر کشورها معمولاً پلیس را به موتورهای سنگین مجهز می‌کنند و آنها را به‌عنوان رانندگانی حرفه‌ای برای به دام انداختن اخلالگران تربیت می‌کنند که این یک راه‌حل منطقی و اصولی هست.

بازار موتورسیکلت ایران
ای‌کاش این محدودیت عجیب بر روی تردد موتورهای سنگین در ایران برداشته شود و فضا برای دوستداران این مرکب سحرآمیز مقداری بازتر شود.
قبلاً به مالکان موتورسنگین اجازه داده می‌انجام گرفت با مجوز فدراسیون راه خانه تا پیست را در روزهای جمعه با موتورشان طی کنند ولی تعداد تایمی هست حتی همین مجوز تردد ناچیز هم داده نمی‌شود.


یعنی اگر شما مالک یک موتورسیکلت با حجم افزایش از ۲۵۰ سی‌سی هستید، در هر حالتی که آن را در معابر برانید مجرم خواهید بود!
فکر می‌کنید موتورسواران برای رفتن به پیست در روزهای جمعه و دست کم یک روز سواری گرفتن از مرکبشان چه می‌کنند؟! قاعدتاً نمی‌توانند موتور را روی دوش خود تا پیست حمل کنند!

در حالت فعلی سنگین سواران مجبورند مرتکب قانون‌شکنی شوند و راه خانه تا پیست را با روش اصطلاحاً سوسماری طی کنند!
بدین‌صورت که از تایمی سوار موتور می‌شوند تا تایمی‌که به پیست می‌رسند دستشان را روی اهرم گاز گذاشته و تا حدی که امکان دارد با سرعتی بالا و اغلب حتی زیاد از ۲۰۰ کیلومتر در ساعت راه را طی می‌کنند. (برای راه بازگشت هم همین‌طور)


این وضعیت محدودسازی غیرمنطقی هم برای موتورسواران، هم برای سایر آقام و هم مأمورین راهنمایی و رانندگی خطرآفرین هست.
اگر این موتورسیکلت که مجبور هست تردد غیرقانونی اجباری داشته باانجام گرفت، با هسترس ناشی از محدودیت اعمال انجام گرفته دچار تصادف شود قطعاً فاجعه رخ می‌دهد.


اگر موتورسیکلت توقیف شود تازه زحمت پلیس زیاد از پیش می‌شود و پروسه‌های قضایی و حقوقی بوروکراتیک آغاز خواهد انجام گرفت که انرژی زیادی از همه می‌گیرد و قصه‌ای بی‌پایان هست! (در برخی موارد حتی موتورسیکلت مصادره و یا قیچی می‌شود!)
خلاصه این بخشی از شرح حال موتورسیکلت در کشور مهست.


دوستی می‌گفت ایران جهنم موتورسواران و عاشقان موتورسیکلت هست. (معتقدم برای دوستداران خودرو هم همین‌طور هست)
شما اگر عاشق این مرکب دوست‌داشتنی پر از رمز، راز و احساس باشی، قطعاً در این مکان فرهاد قصه‌ای تراژدیک هستی!
در پایان امیدواریم مقداری شرایط بهتر شود و صنعت خودروسازی و موتورسیکلت‌سازی کشور عزیزمان در یک شرایط آزاد و رقابتی رانجام گرفت کند تا در فردا‌ای نه‌تعدادان دور صاحب برندهای ملی شویم که موجب افتخار (و نه نفرت) مان باشند.
این مکان جز امیدواری، کار دیگری از دستمان بر نمی‌آید!

نویسنده: احمد جمشیدی


تایمی بحث از خودرو و عملکـــرد آن می شود هیچ چیز جذاب تر از سرعت نیست. برای تجربه کـــردن نهایت سرعت باید سراغ سوپر اسپرت ها بروید، خودروهایی که شاهکار مهندسی هستند و رانندگی با آنها به حدی هیجان انگیز هست که باعث ترشح آدرنالین می شود! سوپر اسپرت هایی که امروز تولید می شوند علاوه بر اینکه نسبت به قبل سریعتر هستند از نظر ایمنی نیز زیاد پیشرفت کـــرده اند. حتی شتاب صفر تا ۱۰۰ کیلومتر کاهش از ۳٫۰ ثانیه و صفر تا ۳۰۰ کیلومتر کاهش از ۲۰ ثانیه با سوپر اسپرت های امروزی دست یافتنی هست!
در طول دهه گذشته تقاضا برای سوپر اسپرت های سریع به انجام گرفتت افزایش یافته هست. به همین دلیل هست که تقریبا هر خودروسازی تمرکز خود را معطوف به طراحی و تولید سریعترین سوپر اسپرت دنیا کـــرده هست که نشان دهنده شکوه سفر با خودرو در عصر مدرن هست. اگر به مسابقات خودرویی علاقه وافری دارید باید یکی از سریعترین سوپر اسپرت های جهان را خریداری کنید!
در ادامه ۱۰ سوپر اسپرت برتر جهان را معرفی می کنیم. پایان این خودروها در خیابان زیاد جلب توجه می کنند و می توانند به آسودهی به سرعت های بالای ۳۰۰ کیلومتر در ساعت دست یابند و حتی شتاب گیری آن ها بعد از این سرعت نیز همچنان شگفت انگیز هست!

۱ – هنسی ونوم F5

هنسی ونوم F5

هنسی ونوم F5

هنسی ونوم F5 یک سوپر اسپرت زیاد سریع هست که توسط بخش خودروهای ویژه شرکت هنسی واقع در تگزاس تولید انجام گرفته هست. این بخش مربوط به مهندسی خودروهای اسپرت هنسی هست. هنسی ونوم F5 در یکم نوامبر ۲۰۱۷ در نمایشگاه خودروی سما در لاس وگاس، نوادا رونمایی انجام گرفت و از سطح انتظارات از این خودرو زیاد بالا بود زیرا دنبال ساخانومدگان آن شکستن رکورد سرعت بود. شتاب ۰ تا ۹۶٫۵ کیلومتر و حداکثر سرعت این خودرو به ترتیب ۲٫۰ ثانیه و ۴۸۴ کیلومتر در ساعت هست! به همین دلیل هنسی قصد دارد با این خودرو در پایان معیارهای مربوط به سرعت و شتاب بوگاتی شیرون را شکست دهد. هنسی پیش بینی می کند که این خودرو در کاهش از ۱۰ ثانیه به ۳۰۰ و کاهش از ۲۰ ثانیه به ۴۰۰ کیلومتر در ساعت برسد.

۲ – بوگاتی شیرون

بوگاتی شیرون

بوگاتی شیرون

این خودرو ۲٫۶ میلیون دلار قیمت دارد که رقم زیاد بالایی هست. شیرون طراحی داخلی و خارجی زیاد جذابی دارد و موتور ۱۶ سیلندر ۸٫۰ لیتری آن که ۴ عدد توربوشارژر دارد ۱۵۰۰ اسب بخار قدرت تولید می کند. حداکثر سرعت شیرون روی ۴۲۰ کیلومتر در ساعت محدود انجام گرفته هست ولی عده ای بر این باورند که بدون محدودکننده توانایی دستیابی به سرعت ۴۶۳ کیلومتر در ساعت را دارد. این خودرو سرانجام پس از ۱۰ سال جانشین ویرون انجام گرفت و فقط ۵۰۰ دستگاه از آن ساخته خواهد انجام گرفت. در یک تست حتمی، شیرون برای رسیدن به سرعت ۴۰۰ کیلومتر در ساعت و توقف تکمیل تا سرعت صفر (۰-۴۰۰-۰) تنها به ۴۲ ثانیه زمان نیاز داشت. شیرون فقط در سرعت و شتاب خلاصه نمی شود بلکه یک خودروی زیاد لوکس نیز هست.

۳ – کونیخ زگ آگرا RS

کونیخ زگ آگرا RS

کونیخ زگ آگرا RS

این خودرو در یکم اکتبر ۲۰۱۷ در فرودگاهی در دانمارک، رکورد ۰-۴۰۰-۰ بوگاتی شیرون را شکست داد و به زمان ۳۶٫۴۴ ثانیه دست یافت. کونیخ زگ آگرا RS سلطان واقعی سرعت هست. این سوپر اسپرت سوئدی که ۱۱۶۰ اسب بخار قدرت دارد در یک جاده عمومی بار نخست به سرعت ۴۵۷٫۸۴ کیلومتر در ساعت و بار دوم به سرعت ۴۳۶٫۳۴ کیلومتر در ساعت دست یافت که سرعت میانگین آن ۴۴۷ کیلومتر در ساعت هست. با اینکه حداکثر سرعت اعلامی هنسی ونوم F5 افزایش از آگرا RS هست ولی هیچ رکوردی توسط هنسی از این خودرو در کتاب رکوردهای گینس ثبت نانجام گرفته هست. آگرا RS می تواند در سرعت ۲۵۰ کیلومتر در ساعت ۴۵۰ کیلوگرم نیروی دانفورس تولید کند.

۴ – کونیخ زگ آگرا One

کونیخ زگ آگرا One

کونیخ زگ آگرا One

این خودرو در سال ۲۰۱۴ در نمایشگاه خودروی ژنو معرفی انجام گرفت. آگرا One مجهز به یکی از نسخه های موتور V8 این خودروساز با حجم ۵٫۰ لیتر همراه با دو عدد توربوشارژر هست که ۱۳۶۰ اسب بخار در دور ۷۵۰۰ و ۱۳۷۱ نیوتن متر در دور ۶۰۰۰ تولید می کند. نسخه های دیگر این موتور در مدل های دیگر آگرا نیز نصب انجام گرفته اند. به لطف منیفولد ورودی هوا از جنس فیبرکربن و ساختار آلومینیومی، این موتور تنها ۱۹۷ کیلوگرم وخانوم دارد. آگرا One مجهز به یک گیربکس ۷ دنده دو کلاجه هست. نکته جالب در مورد این خودرو برابری وخانوم و قدرت آن هست! (۱۳۶۰ اسب بخار قدرت و ۱۳۶۰ کیلوگرم وخانوم!) و به همین دلیل نسبت نیرو به وخانوم آن ۱ اسب بخار به ازای هر کیلوگرم هست! این خودرو در سال ۲۰۱۵ موفق انجام گرفت شتابگیری از صفر تا ۳۰۰ کیلومتر در ساعت و توقف تکمیل تا سرعت صفر را در عرض ۱۷٫۹۵ ثانیه طی کند.

۵ – هنسی ونوم GT

هنسی ونوم GT

هنسی ونوم GT

این خودرو به کمک یک موتور V8 با حجم ۷٫۰ لیتر و مجهز به دو عدد توربوشارژر، قابلیت رسیدن به سرعت ۴۳۴ کیلومتر در ساعت را دارد. این موتور ۱۲۴۴ اسب بخار قدرت و ۱۵۶۶ نیوتن متر گشتاور تولید می کند. ونوم GT برای رسیدن به سرعت ۱۰۰ و ۳۲۰ کیلومتر در ساعت تنها به ۲٫۸ و ۱۴٫۵۱ ثانیه زمان نیاز دارد. این خودرو در سال ۲۰۱۶ در ایستگاه هوایی نیروی دریایی لمور در کالیفرنیا به حداکثر سرعت ۴۲۷٫۴ کیلومتر در ساعت دست یافت که نسبت به رکورد قبلی آن (۴۳۵٫۳۱ کیلومتر در ساعت) در سال ۲۰۱۴ کندتر بود. این خودرو بر اساس شاسی تقویت انجام گرفته لوتوس الیز ساخته انجام گرفته هست و تنها ۱۲۴۴ کیلوگرم وخانوم دارد. از این خودرو فقط ۱۳ دستگاه تولید انجام گرفته هست!

۶ – بوگاتی ویرون گرند اسپرت Vitesse La Finale

بوگاتی ویرون گرند اسپرت Vitesse La Finale

بوگاتی ویرون گرند اسپرت Vitesse La Finale

این خودرو چهارصد و پنجاهمین نمونه ساخته انجام گرفته از ویرون و صد و پنجاهمین نمونه رودستر از ویرون هست و مانند ویرون گرند اسپرت Vitesse از موتور غول پیکر ۱۶ سیلندر W شکل ۸٫۰ لیتری بوگاتی نیرو می گیرد که با هستفاده از ۴ عدد توربوشارژر ۱۱۸۳ اسب بخار قدرت و ۱۵۰۰ نیوتن متر گشتاور تولید می کند. شتاب صفر تا صد این خودرو ۲٫۵ ثانیه و حداکثر سرعت آن ۴۰۸٫۸ کیلومتر در ساعت اعلام انجام گرفته هست. ویرون علاوه بر عملکـــرد شگفت انگیزی که دارد برای هستفاده روزمره نیز معقول هست و می توان یک سفر لوکس و آسوده را با آن تجربه کـــرد. سیستم خنک کننده موتور غول آسای این خودرو دو مدار گردش آب مجزا دارد که ظرفیت مدار بزرگتر ۴۰ لیتر و مدار کوچکتر ۲۰ لیتر هست!

قطع تولید لکسس GS برای بازار اروپا؟!

دسته بندی : صنعت و تکنولوژی تاریخ : شنبه ۱۱ فروردین ۱۳۹۷

می‌خواهید یک لکسس GS صفرکیلومتر بخرید؟ شاید برای پشت فرمان نشستن این خودروی ژاپنی کمی دیر انجام گرفته باانجام گرفت زیرا طبق رویداد منتشر انجام گرفته لکسس پیش‌فروش این خودرو را متوقف کـــرده و تولید نسخه اروپایی این خودرو را در آوریل متوقف خواهد کـــرد. دلیل این کار تقاضای کم هست اما خب پایانی رویدادها درباره لکسس بد نیست زیرا نقل کرد می‌شود نسل بعدی ES زمان معرفی تا پایان سال جای این خودرو را خواهد گرفت.


قبلاً نیز شایعاتی درباره احتمال توقف تولید جهانی لکسس GS منتشر انجام گرفته بود. به صورت حتم انتشار چنین رویدادهایی باعث تعجب ما نانجام گرفته زیرا GS و ES زیاد شبیه هم بوده و حفظ هر دوی آن‌ها در خط تولید برای لکسس توجیه‌پذیر نیست مخصوصاً اینکه در روزگار کنونی شاسی بلندها خریداران فراوانی دارند.


نسل بعدی لکسس ES از پلتفرم TNGA هستفاده کـــرده و برخلاف GS دیفرانسیل عقب دارای طراحی دیفرانسیل جلو خواهد بود. یک پروتوتایپ مرموز از این خودرو قبلاً در حال تست دیده انجام گرفته اگرچه که تا این لحظه رویدادی درباره مشخصات تکمیل این خودرو منتشر نانجام گرفته هست.


همچنین نقل کرد انجام گرفته لکسس در فردا نزدیک احتمالاً هشدارات افزایشی را درباره ES منتشر خواهد کـــرد. این حقیقت که تصویر ها جاسوسی زیادی از این خودرو تاکنون منتشر نانجام گرفته شاید حاکی از عدم رونمایی این خودرو تا پایان سال جاری بوده بنابراین نباید در حال حاضر انتظار زیادی برای دیدن این خودرو داشته باشیم.

hamid-stepwey نوشته انجام گرفته: ↑

دیروز, ۱۲:۵۱


دوستان بعد از ۲۰۰۰۰ تا کارکـــرد این موارد این ماشین از نظر بنده هست
کیفیت زیاد پایین ظبط و باندها که بنده همه رو عوض کـــردم
صدای باد بعد از هشتاد کیلومتر میخوره به اینه و شیشه میپیچه
اگزوز بنده اون بخش متصل به گلویی خراب انجام گرفت
هماهنگی گیربکس اتومات خیلی نیکو هست
صدای کلافه کننده عقب
امیدوارم تا چهار سال دیگه برام مشکلی پیش نیاره من سالی ۲۰۰۰۰ تا راه میرم و ابداً به ماشین فشار نمیارم

Sent from my PE-TL10 using Tapatalk

صدای باد که در محصولاتی با این رنج قیمت عادی هست. شما بیا بشین توی اتاق سمند همین ماشین را میذاری روی سرت
ضبط که افتضاحه. من اگر زورم نمی امد بلافاصله تعویض می کـــردم ولی حیف یک ریال پول که برای این ماشین ها در این رنج قیمت هزینه کنید
صدای عقب هم در ماشین های هاچبکی که در این مملکت تولید میشن فراگیر هست. یادمه یک ۱۴۱ داشتم همین صدای تالاق تولوق درب عقب را داشت. تازه اون آب بارون هم توی اتاق وارد میانجام گرفت :mrgr: :mrgr:
اگزوز هم نظری ندارم. تندر ۹۰ که سال ۸۹ خریدم همون سال نخست منبع وسطش خراب انجام گرفت و نمایندگی احمق چون جنسش را نداشت جوشکاریش کـــرد و اجرتش را گرفت. نتیجه اینکه به مرور توری خرد انجام گرفته از منبع وسط به منبع آخر وارد انجام گرفت و منبع آخر که کوچکترین مشکلی نداشت را هم خراب کـــرد. اینم از کار احمقانه گارانتی.
ولی از نظر موتور بهت تضمین میدم اگر فقط لوازم مصرفی را به موقع تعویض کنید تا ۳۰۰-۴۰۰ هزار کیلومتر هیچ نیازی به تعمیر و باز انجام گرفتن موتور نخواهد داشت

رنو می‌خواهد با معرفی مدل سفارشی کپچر S ادیشن خریداران جوان‌تر را به خرید این خودرو راغب نماید.


این کپچر سفارشی که قبلاً در دسترس بوده بهای پایه ۲۳۳۰۰ یورویی داشته و پیشرانه ۱۲۰ اسب بخاری آن به یک گیربکس دستی یا اتوماتیک EDC متصل هست.


خریداران همچنین می‌توانند نسخه دیزلی dCi با قدرت ۱۱۰ اسبی را بخرند که قیمت پایه ۲۶۱۰۰ یورویی دارد. دیگر مدل عرضه انجام گرفته نیز از نوع بنزینی با قدرت ۱۵۰ اسب بخاری بوده و قوی‌ترین مدل نام می‌گیرد. بهای پایه این نسخه ۲۴۶۰۰ یورو بوده و دارای همان گیربکس‌های یاد انجام گرفته می‌باانجام گرفت.


رنو کپچر S ادیشن با رنگ بدنه منحصربه‌فرد آبی در دسترس بوده و سقف نیز رنگ مشکی یا خاکستری را به خود می‌گیرد. همچنین ۷ رنگ متمایز دیگر نیز برای این خودرو ارائه انجام گرفته هست. نشان‌های S ادیشن، عناصر محافظتی خاکستری رنگ روی درب‌ها و رکاب‌ها به همراه رینگ‌های ۱۷ اینچی جدید از دیگر ویژگی‌های متمایز این خودرو می‌باشند.


پوشش چرم و آلکانترا با دوخت‌های آبی در کابین بکار رفته و یک سیستم هشدارات سرگرمی R-Line با صفحه‌نمایش ۷ اینچی، اندروید اتو، بلوتوث و ناوبری تام تام نیز از دیگر برجستگی‌های کابین هستند. فضای اطراف ورودی‌های هوا با رنگ مشکی، کف‌پوش‌های خاص، دوربین دنده‌عقب و حسگرهای پارک نیز بدون دریافت هزینه‌ای افزایش نصب انجام گرفته‌اند.


لیست آپشن های رنو کپچر S ادیشن عبارت‌اند از سانروف شیشه‌ای ثابت، سیستم صوتی مرغوب Bose، صندلی‌های جلوی گرم شونده، عناصر کابین آبی‌رنگ، قطعات آبی‌رنگ بدنه و لهستیک زاپاس کوچک‌تر.

دانلود آهنگ علی اصحابی جانان

دسته بندی : موزیک تاریخ : شنبه ۱۱ فروردین ۱۳۹۷

این مطلب از وبسایت آپ موزیک ریپوتاژ گردیده و فقط و فقط جهت اطلاع رسانی منتشر شده است.

دانلود آهنگ جدید علی اصحابی جانان

همین حالا دانلود کنید آهنگ جدید آوان بند بنام دیگر نفس نیست با متن و دو کیفیت 320 و 128

شعر : یاسر شیرزادی / آهنگسازی : علی اصحابی / تنظیم کننده : خشایار درخشان

Exclusive Song: Ali Ashabi – “Janan” With Text And Direct Links In UpMusic

Ali Ashabi Janan دانلود آهنگ علی اصحابی جانان

متن آهنگ جانان علی اصحابی

♪♪♫♫♪♪♯

من با هر نفسم توی فکر توام اینقدر که حواسم نیست به حال خودم
فکر دیدن تو روز و شب با من اسم تو همه جا روی لب با من
با تو و یادت عاشقانه منم پای عشق تو بی بهانه منم ♪♪♫♫♪♪♯

شعر : یاسر شیرزادی
جانانم تویی بارانم تویی میخوانم تویی تو
دیوانه منم ویرانه منم می خانه منم من ♪♪♫♫♪♪♯

UpMusicTag دانلود آهنگ علی اصحابی جانان

دعای هر شب من دعای بارونه آخه کسی نمیدونه عشق تو مثل بارونه ♪♪♫♫♪♪♯
بیا ببار ای یار دوباره روی سرم بیا و مثل هوا بمان دور و برم
جانانم تویی بارانم تویی میخوانم تویی تو ♪♪♫♫♪♪♯
دیوانه منم ویرانه منم می خانه منم من

♪♪♫♫♪♪♯

علی اصحابی جانان

منبع : دانلود آهنگ علی اصحابی جانان

دانلود آهنگ آوان باند ساقیا

دسته بندی : موزیک تاریخ : شنبه ۱۱ فروردین ۱۳۹۷

این مطلب از وبسایت آپ موزیک ریپوتاژ گردیده و فقط و فقط جهت اطلاع رسانی منتشر شده است.

دانلود آهنگ آوان باند ساقیا

همین حالا دانلود کنید آهنگ جدید آوان بند بنام ساقیا با متن و دو کیفیت 320 و 128

شعر : مهرزاد عسکری / آهنگسازی : پریسا بیگدلر / تنظیم کننده : شعیب عرب

Exclusive Song: Avan Band – “Saghia” With Text And Direct Links In UpMusic

Avan Band Saghia دانلود آهنگ آوان باند ساقیا

متن آهنگ ساقیا آوان باند

♪♪♫♫♪♪♯

ساقیا می کم نکن امشب به خاک افتاده ام ماه من پیدا شده بهرش هلاک افتاده ام
ساقیا با جام دیگر مستی ام را تازه کن حاله خوبم را به مستی در جهان آوازه کن ♪♪♫♫♪♪♯

♪شعر : مهرزاد عسکری♪

مستو هلاکم من شاخه ی تاکم من در طلب روی تو سجده به خاکم من ♪♪♫♫♪♪♯
مستو هلاکم من شاخه ی تاکم من در طلب روی تو سجده به خاکم من♪♪♫♫♪♪♯

UpMusicTag دانلود آهنگ آوان باند ساقیا

ساقیا دل میبرم از هر چه جز چشمان یار پر کن این پیمانه را جان میکنم قربان یار ♪♪♫♫♪♪♯
ساقیا تصویر ماهم روی جام افتاده است طالع من را ببین ماه تمام افتاده است ♪♪♫♫♪♪♯

♪تنظیم کننده : شعیب عرب♪

مستو هلاکم من شاخه ی تاکم من در طلب روی تو سجده به خاکم من ♪♪♫♫♪♪♯
مستو هلاکم من شاخه ی تاکم من در طلب روی تو سجده به خاکم من

♪♪♫♫♪♪♯

آوان باند ساقیا

منبع : دانلود آهنگ آوان باند ساقیا

دانلود آهنگ محمدرضا گلزار حیف

دسته بندی : موزیک تاریخ : شنبه ۱۱ فروردین ۱۳۹۷

این مطلب از وبسایت آپ موزیک ریپوتاژ گردیده و فقط و فقط جهت اطلاع رسانی منتشر شده است.

دانلود آهنگ جدید محمدرضا گلزار حیف

همراه ما باشید با آهنگ جدید و شنیدنی از محمدرضا گلزار به نام حیف همراه با تکست و کیفیت عالی

شعر و آهنگسازی : علی یاسینی / تنظیم کننده : فربد فروغی

Download New Song BY : Mohammadreza Golzar – Heyf With Text And Direct Links In UpMusic

Mohammadreza Golzar Heyf دانلود آهنگ محمدرضا گلزار حیف

متن آهنگ حیف محمدرضا گلزار

♪♪♫♫♪♪♯

حیف عمری که گذاشتم پای تو تو که خوبه حال تو من شکستم جای تو
حیف هرچی آرزو کردم برات چند سالو صب کنم تا فکرت از سرم دراد ♪♪♫♫♪♪♯
حیف روزایی که ترسیدم نمونی من عوض شدم برا تو تو همونی
تو از اول مال این حرفا نبودی  ♪♪♫♫♪♪♯
حیف روزایی که ترسیدم نمونی من عوض شدم برا تو تو همونی
تو از اول مال این حرفا نبودی  ♪♪♫♫♪♪♯

UpMusicTag دانلود آهنگ محمدرضا گلزار حیف

انگاری آخراشه خوشی نیومده به ما یادته اون اولا بگو عوض شدی چرا
من که هیچوقت روی تو بلند نمیشدش صدام  ♪♪♫♫♪♪♯
یادته گفتم بهت جایی نری بدون من گفتی نمیتونیم مگه میشه بدون هم
از اون همه خاطره نموند حتی یه دونه هم  ♪♪♫♫♪♪♯
حیف روزایی که ترسیدم نمونی من عوض شدم برا تو تو همونی

♪شعر و آهنگسازی : علی یاسینی♪
تو از اول مال این حرفا نبودی ♪♪♫♫♪♪♯
حیف روزایی که ترسیدم نمونی من عوض شدم برا تو تو همونی
تو از اول مال این حرفا نبودی ♪♪♫♫♪♪♯

♪♪♫♫♪♪♯

محمدرضا گلزار حیف

منبع : دانلود آهنگ محمدرضا گلزار حیف

۵ نکته حیاتی درباره پورشه میشن E جدید

دسته بندی : صنعت و تکنولوژی تاریخ : شنبه ۱۱ فروردین ۱۳۹۷

کنفرانس رویدادی سالانه پورشه مکان معقولی برای کسب هشدارات جالب درباره یکی از پر سر و صداترین محصولات این کمپانی یعنی میشن E بود.


صبح یک روز زیبا در اشتوتگارت، پورشه از ما دعوت کـــرد تا گشتی در تأسیسات پیشرفته‌ای بخانومیم که انتظار می‌رود نسخه‌های نهایی میشن E در آنجا مونتاژ شوند. خود این کارخانه به خاطر هستفاده از تکنیک‌های تولید جدید و سازگاری با هستانداردهای جدید تولید نخستین محصول الکتریکی پورشه تغییرات فراوانی داشته هست.

این فرایند ابداًح تولید نام پورشه پروداکشن ۴٫۰ را به خود گرفته و فرایندهای ساختی را در بر خواهد داشت که باعث می‌شود کارگران با راندمان و ایمنی بالاتری خودروها را مونتاژ کنند.

کارخانه پیشرفته پورشه فوق‌العاده بوده اما ما واقعاً امیدواریم میشن E را هر چه زودتر در مرکز آن ببینیم. انتظار می‌رود تولید این خودرو اواخر سال فردا هستارت بخورد.

در خلال گردش در این تأسیسات پورشه برخی هشدارات غیرمنتظره درباره میشن E را منتشر کـــرد. در ادامه این هشدارات را با شما در میان می‌گذاریم.

سورپرایز: اسم خودرو میشن E نخواهد بود!

در آنجا نقل کرد انجام گرفت که میشن E در واقع یک نام متایمی برای نخستین خودروی پورشه هست. تلاش‌ها برای آگاهی یافتن از نام واقعی این خودرو ناموفق بود اما میشن E واقعاً نام جذابی هست. ما دوست داریم پورشه از نام‌های واقعی هستفاده کند بنابراین امیدواریم نام تولیدی میشن E به اندازه همین نام و خود خودرو جذاب باانجام گرفت.

اسباب و وسایل زیاد جذاب (احتمالاً)
پورشه میشن ای
در خلال نقل کردرانی دیجیتالی‌ای که برگزار انجام گرفت پورشه جزئیات پلن‌های تکنولوژی خودروی ارتباطی میشن E و محصولات فردا خود را کمی اعلام کـــرد. در این ویدئوی کوتاه می‌بینیم که یک پهباد از صندوق‌عقب میشن E به پرواز درمی‌آید. آیا این نخستین پهباد یکپارچه با خودرو در جهان هست که می‌تواند طرز رانندگی و لحظات هیجان‌انگیزتان در پیست را تصویربرداری کند؟ امیدواریم این‌گونه باانجام گرفت!

رنگ‌های جذاب بدنه
پورشه میشن ای
میشن E تا به این مکان فقط با رنگ بدنه سفید دیده انجام گرفته اما پورشه می‌گوید طیف وسیعی از رنگ‌های زیبا را برای محصول خود ارائه خواهد کـــرد. در زمان گردش در کارخانه برخی رایانه‌ها پیش‌نمایشی از خودروهایی با رنگ‌های جالب بنفش، زرد و سبز داشتند.

همکاری انسان و ربات برای ساخت میشن E

خودروهای هدایتی اتوماتیک انجام گرفته (AGV) که قطعات خودرو را در تأسیسات حمل خواهند کـــرد هم‌اکنون بازمهندسی انجام گرفته‌اند تا کارکنان با سرعت بالاتری بتوانند شاسی میشن E را سرهم کنند. بهبودهای ساده‌ای همچون تنظیم ارتفاع باعث افزایش سرعت خط تولید می‌شود. این تغییرات کوچک باعث می‌شوند کارگران و ربات‌ها با یکدیگر برهم‌کنش نداشته باشند و بدین ترتیب محیط ایمن‌تری ایجاد می‌شود.

مدیر پروژه فرایند پورشه پروداکشن ۴٫۰ تأکید می‌کند دنبال اصلی تأسیسات جدید ایجاد محیط فوق‌العاده‌ای هست که در آن ربات‌ها و انسان‌ها همکاری بی‌وقفه‌ای با یکدیگر دارند. پلن پورشه تولید حداقل ۲۰ هزار دستگاه از میشن E در هرسال هست بنابراین فضا کمی برای اشتباه وجود دارد. توانایی منعطف بودن در فرایند تولید و درعین‌حال تولید میشن E هم برای کارکنان و هم ربات‌ها حیاتی هست. ربات‌ها به کارگران کمک می‌کنند و باید پلن‌ریزی مجدد‌ای داشته باشند.

کابینی پر از صفحات لمسی
پورشه میشن ای
تصویر ها منتشر انجام گرفته از کابین میشن E کانسپت نشان دهنده صفحات لمسی زیادی بود. حتی بخش جلویی سرنشینان نیز در احاطه صفحات لمسی هست. همچنین اهرم تعویض دنده فیزیکی یا دکمه‌ای وجود ندارد. آیا نسخه تولیدی هم این‌گونه خواهد بود؟ باید منتظر ماند و دید…

منبع: autoguide

افرادی که به دنبال خرید یک خودروی خانوادگی هستند، عمدتاً رو به اتومبیل‌های شاسی‌بلند هفت نفره یا سه ردیفه خواهند آورد. تویوتا هایلندر یکی از بهترین گزینه ها در این سگمنت محسوب می‌شود. منطق افرادی که این خودرو را در صدر لیست گزینش خود قرار داده‌اند، بر دو دلیل اصلی هستوار هست: یکی کیفیت بالای محصولات برند تویوتهست که این کمپانی را به پرفروش‌ترین خودروساز مستقل تبدیل نموده و دیگری تجهیز نمودن هایلندر به مجموعه‌‌ای از تجهیزات ایمنی آن هم به طور هستاندارد هست که در سایر وسایل نقلیه مشابه، تنها با پرداخت هزینه مازاد بر قیمت پایه خودرو قابل سفارش هستند. بنابراین اگرچه ممکن هست تویوتا هایلندر اندکی قدیمی به نظر برسد اما هنوز هم حرف‌های زیادی برای گفتن دارد.

قیمت: ۷ از ۱۰

تویوتا هایلندر 2018
تویوتا هایلندر ۲۰۱۸ با دارا بودن بهای ۳۱,۰۳۰ دلاری از قیمتی مشابه سایر شاسی بلندهای سه ردیفه برخوردار انجام گرفته با این تفاوت که تجهیزات ایمنی پیشرفته موسوم به TSS-P، به صورت هستاندارد در نسخه پایه تویوتا هایلندر موجود بوده و احتیاج به پرداخت هزاران دلار اضافه به منظور نصب آنها بر روی خودرو نیست. ضمنا زیادی از امکانات ایمنی موجود در نسخه پایه تویوتا هایلندر، تنها در تریم‌های سطح بالای محصولات رقیب قابل سفارش بوده و ابداً در نسخه پایه‌ی این خودروها یافت نخواهند انجام گرفت.
نمونه مورد بررسی در این مقاله از نوع XLE میان‌رده چهارچرخ محرک بوده و قیمت آن از ۳۸,۹۲۰ دلار برای مدل دیفرانسیل جلو و ۴۰,۳۸۰ دلار برای نسخه چهارچرخ محرک شروع می‌شود. همچنین سیستم سرگرمی Blu-ray DVD با قیمت ۹۶۰ دلار، تنها آپشن اضافه انجام گرفته از سوی شرکت ساخانومده بر روی این خودرو هست. لازم به ذکر هست که محصولات مشابه تولید انجام گرفته توسط سایر خودروسازان با یک چنین سطحی از امکانات، چیزی در حدود ۵۰ هزار دلار برای مشتری هزینه در بر خواهد داشت.

طراحی ظاهری: ۵٫۳ از ۱۰

تویوتا هایلندر 2018
تویوتا آخرین بار ۴ سال پیش هایلندر را دستخوش بازطراحی نمود؛ اگر این مسئله را در کنار موضوع فروش بالای این خودرو قرار دهیم، متوجه می‌شویم که از نظر ظاهری با یک خودروی زیاد آشنا طرف هستیم. درضمن هایلندر در سال ۲۰۱۶ مورد به روزرسانی واقع انجام گرفت. با این تفاسیر ظاهر هایلندر اگرچه ضرورتا قدیمی و از مدافتاده به نظر نمی رسد اما نکته هیجان‌انگیزی نیز در رابطه با آن نمی‌توان بیان نمود.

آسودهی و طراحی داخلی: ۶٫۵ از ۱۰

تویوتا هایلندر 2018
داخل کابین هایلندر افزایش از آنکه زیبا باانجام گرفت جنبه کاربردی دارد. تزیینات قهوه‌ای‌رنگ به همراه دوخت قهوه‌ای صندلی‌ها تعدادان جلوه زیبایی نداشته و ساعت دیجیتال تعبیه انجام گرفته بالای داشبورد تا حد زیادی قدیمی و دمُده به نظر می‌رسد.
نگهدارنده‌های بزرگ فنجان، تعداد زیادی پورت USB و مخخانوم بزرگ میانی که برای قراردادن اشیای مختلف زیاد کاربرد دارد، فضای داخلی کابین هایلندر را مطلوب رانندگی روزانه نموده‌اند. همچنین یک بخش کشویی فرم در قسمت میانی و کناری داشبورد برای قرار دادن اشیای مختلف تعبیه انجام گرفته که زیاد مفید و کاربردی هست.
از نظر آسایش و آسودهی سرنشینان نیز کمبودی در صندلی‌های ردیف نخست و دوم مشاهده نمی‌شود.
در طی رانندگی ۱۲ ساعته که با این خودرو انجام دادیم صندلی‌های جلو تکمیلاً آسوده و خوش‌نشست بودند. برخلاف ردیف‌های نخست و دوم، صندلی‌های ردیف سوم حتی برای نوجوانان نیز آسوده نبوده و هایلندر از این منظر مشابه خودروهایی همچون هیوندای سانتافه و کیا سورنتو هست.

فناوری: ۳٫۳ از ۱۰

کاهشین نمره هایلندر را به بخش فناوری‌ها و تجهیزات کابین آن اختصاص داده‌ایم. سیستم هشدارات سرگرمی، با آن گرافیک سطح پایینش، قدیمی به نظر رسیده و توانایی‌های آن محدود هست. زیاد عجیب هست که در سال ۲۰۱۸ میلادی، اپل کارپلی و اندرویداتو برای یک خودروی جدید عرضه نشود؛ متاسفانه هایلندر مانند زیادی دیگر از محصولات تویوتا، به این ضعف بزرگ دچار هست.

همچنین سوالی که در رابطه با فناوری‌های به کار رفته در کابین هایلندر به ذهن خطور می‌کند این هست که سیستم سرگرمی بلو-ری DVD که در صندلی‌های ردیف دوم نصب انجام گرفته، چه کمکی به سرگرم نمودن کودکان این دوره می‌نماید در حالی که به انواع تبلت و گوشی هوشمند مجهز هستند.
همچنین با وجود ۵ پورت usb، هیچکدام در ردیف سوم قرار ندارند.

هندلینگ و پرفورمنس: ۶٫۹ از ۱۰

تویوتا هایلندر 2018
عملکـــرد سیستم تعلیق هایلندر از نظر تطبیق‌پذیری زیاد معقول بوده و این خودرو از کیفیت سواری معقولی برخوردار گشته هست، هرتعداد که تکمیلاً آسوده و مایه آسایش هم نیست. هندلینگ خودرو بهتر از آن چیزی بود که انتظار داشتیم و سفتی غربیلک فرمان متناسب با سرعت حرکت خودرو تغییر مینماید. پیشرانه V-6 به حجم ۳ لیتر که توان خروجی آن معادل ۲۹۵ اسب بخار بوده و گشتاور حاصل نیز مساوی ۳۵۷ نیوتن متر هست، هایلندر را به یکی از قدرتمندترین کراس‌اوورهای شش سیلندر بدل نموده هست. گیربکس هشت سرعته اتوماتیک نیز وظیفه انتقال نیروی پیشرانه به سوی چرخ‌ها را بر عهده دارد. ظرفیت یدک کشی این خودرو برابر ۲۲۶۸ کیلوگرم هست که اگرچه رقم مطلوبیست اما همتراز با توان یدک کشی خودروهای رقیب محسوب می‌شود.

مشخصه های ایمنی: ۸٫۹ از ۱۰

تویوتا هایلندر 2018
اگر امنیت خانواده برای شما در نخستویت قرار دارد، پس تویوتا هایلندر همان چیزی هست که به دنبالش می گردید. (Toyota Safety Sense-P (TSS-P مجموعه‌ای از تجهیزات ایمنی مدرن هست که به طور هستاندارد بر روی همه نسخه‌های هایلندر نصب انجام گرفته هست. این پکیج شامل مواردی همچون: هانجام گرفتار انحراف از راه، سامانه کمکی حرکت بین خطوط، هانجام گرفتار پیش از برخورد، کروز کنترل رادار-پایه، ترمز خودکار اضطراری و نور بالای خودکار، هست.
همچنین نسخه XLE و تریم‌های بالاتر از آن به طور پیش‌فرض از سیستم‌های هانجام گرفتار نقاط کور و هانجام گرفتار ترافیک پشت سر بهره‌مند خواهند بود. دوربین ۳۶۰ درجه و سنسورهای پارک جلو و عقب نیز در بالاترین تریم قابل ارائه هستند.

مصرف سوخت: ۷ از ۱۰

تویوتا هایلندر 2018
میزان مصرف سوخت این خودرو در منطقه، بزرگراه و سیکل ترکیبی به ترتیب معادل ۱۱٫۷، ۹ و ۱۰٫۷ لیتربرصد کیلومتر هست که درست در رهستای مصرف سایر رقبا قرار داشته و از این جهت، از برتری خاصی در قیاس با رقبا برخوردار نبوده و با توجه به وخانوم ۲۰۲۵ کیلوگرمی این خودرو تکمیلا منطقی به نظر می‌رسد.

منبع: motor1